پيدا کردن تمام وسايل گم شدني با گوشي شخصي!

پيدا کردن تمام وسايل گم شدني با گوشي شخصي!
۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه آغاز راه http://goo.gl/7Nf06Q
اين گجت مخصوص تمام وسايل گم‌شدني است. فقط کافي است دستگاه را به کليد، کيف پول، سوئيچ ماشين و... متصل کنيد.  

در وب‌سايت جرمينال (germinal.ir) محصولي به نام فاينديما را مي‌بينيد که راهکاري هوشمند براي پيدا کردن وسايل گم‌شده است.

فاينديما نگراني و دغدغه گم شدن وسايل را از بين مي‌برد و صرفه‌جويي در زمان را براي کاربران خود به ارمغان مي‌آورد. گفتگويي داشتيم با علي شکري، طراح سخت‌افزار فاينديما، و از مسير پرفرازونشيبي که تا به اينجا طي کرده شنيديم.

 

 محصول فاينديما چگونه کار مي‌کند؟

اين گجت مخصوص تمام وسايل گم‌شدني است. فقط کافي است دستگاه را به کليد، کيف پول، سوئيچ ماشين و... متصل کنيد.

 

 بعد از نصب فاينديما روي وسايل مورد نظر و گم شدن آن‌ها، دقيقا به چه روشي ما را در پيدا کردن آن راهنمايي مي‌کند؟

زماني که کيف پول يا کليدهاي خود را جا گذاشتيد (و فاصله گوشي از آن افزايش پيدا کرد)، گجت و گوشي هم‌زمان زنگ مي‌زند و شما را خبردار مي‌کند تا از گم شدن آن جلوگيري کند. اما بعد از گم شدن آن‌ها با سه روش مي‌توانيد براي پيدا کردن آن‌ها اقدام کنيد:

۱- براي پيدا کردن وسيله مورد نظر، داخل اپليکيشن گوشي روي دکمه جستجو کليک مي‌کنيد. فاينديما يک سيگنال در شعاع ۴۰ متري پخش مي‌کند. وقتي شما شروع به جستجوي يک وسيله مي‌کنيد گوشي شما سيگنال بلوتوث را رديابي مي‌کند و به کمک صداي فاينديما مي‌توانيد شيء گم‌شده را پيدا کنيد.

۲- اپليکيشن فاينديما آخرين مکاني که به گوشي متصل بوده را داخل برنامه به شما نشان مي‌دهد که يک نقطه شروع براي جستجو به شما مي‌دهد تا مجددا تمامي مسيري که رفته‌ايد را به دنبال آن نگرديد.

۳- ثبت وسيله به‌عنوان گم‌شده (زماني که فاينديما گم‌ شده و خارج از دسترس است). اين ويژگي به شما اجازه مي‌دهد فاينديما را به‌عنوان يک وسيله گم‌شده در اپليکيشن ثبت کنيد تا زماني که فاينديما توسط شما يا اعضاي اجتماع فاينديما پيدا شد يک پيام داخل موبايل و يک ايميل حاوي موقعيت فاينديماي خود دريافت کنيد.

 

 بعد از فروش محصول نياز به ارائه سرويس داريد؟

بعد از فروش محصول هم سرويس پشتيباني هست و هم سرويس رديابي براي وسيله‌هايي که از دسترس خارج شده‌اند.

 

 چه مقدار از اين محصول تا به الان توليد شده و طي چه مدت چه مقدار از آن به فروش رفته؟

اين محصول در مرحله آماده‌سازي براي توليد انبوه است. شروع کمپين پيش‌فروش فاينديما يک هفته قبل از عيد بود. ۲۲ اسفندماه شروع شد. متاسفانه در ايام تعطيلات نوروز روند روبه‌رشد خوبي نداشتيم که طبيعي هم هست، چون ايام تعطيلات است. صرف نظر از آن دو هفته تعطيلات تا الان ۷۷ عدد از گجت فاينديما پيش‌خريد شده که خدا را شکر اين روند رو به افزايش است.

 

 از معدود استارت‌آپ‌هايي هستيد که مبتني بر سخت‌افزار است. مطمئنا با مشکلات پيچيده‌تري نسبت به ساير استارت‌آپ مواجه بوده‌ايد.

بله کاملا. مهم‌ترين چالش ما اين است که جرمينال اولين استارت‌آپ سخت‌افزاري ايراني در حوزه توليد محصولات هوشمند است و با يک بازار نو و ناشناخته در داخل ايران مواجه است. از طرفي هزينه‌هاي بالاي طراحي و توليد سخت‌افزار نيز مانعي بزرگ براي يک استارت‌آپ است.

 ترجيح مي‌داديد اين ايده را خارج از کشور به اجرا دربياوريد؟

با توجه به اينکه با بازار ناشناخته‌اي روبرو هستيم با مشکلات زيادي مواجه مي‌شويم، اما با تمام اين تفاسير حس خوبي که پس از توليد اين قبيل محصولات در ايران براي ما به وجود مي‌آيد از همه‌چيز ارزشمندتر است، حتي از پياده‌سازي آن در خارج از کشور.

 

 با چه روشي وارد اين بازار نو شديد؟

درخصوص بازار مي‌توان به اين نکته اشاره کرد که قسمت بزرگي از تلاش جرمينال براي فروش محصولات صرف معرفي و تبيين روش‌هاي نو براي تعامل با اشياست. بعد از آن است که مي‌توان به سراغ روش‌هاي بازاريابي مختلف و تمرکز بر آن‌ها رفت. خوشبختانه جرمينال تاکنون از مرحله اوليه عبور کرده است.

 

 در وب‌سايت جرمينال اين محصول را براي پيش‌فروش گذاشته‌ايد و به‌نوعي براي جذب سرمايه جمعي اقدام کرده‌ايد. اصولا اين اقدام در چه مرحله‌اي از توليد محصول صورت مي‌گيرد؟

پس از طراحي سخت‌افزار، نرم‌افزار و طراحي صنعتي محصول فرآيند جذب سرمايه انجام مي‌شود تا هزينه‌هاي مورد نياز براي توليد انبوه فراهم شود.

 

 اقدام براي پيش‌فروش آيا به معني تست بازار قبل از توليد انبوه است يا جهت جذب سرمايه توليد دست به اين کار زده‌ايد؟

همان‌طور که گفتم فاينديما قبلا تست شده و مراحل طراحي سخت‌افزار، نرم‌افزار و طراحي صنعتي اين محصول تکميل شده است و براي توليد انبوه آماده است. در حال حاضر براي جذب سرمايه توليد، محصول را براي پيش‌فروش گذاشته‌ايم.

 

 تيم شما شامل چه متخصصاني است؟

امير احساني‌جم، مدير محتوا و بازاريابي، حسن نجفي، طراح مدل تجاري، و شتاب‌دهنده آواتک از متخصصان، همراهان و حاميان فاينديما هستند.

 

در رسيدن به اين سطح از موفقيت ايده فاينديما را بيشتر موثر مي‌دانيد يا اعضاي تيم را؟

براي راه‌اندازي يک استارت‌آپ خوب و موفق «تيم» مهم‌ترين مسئله پيش رو است. در اکثر موارد تيم حتي مهم‌تر از ايده شکل‌گيري استارت‌آپ مي‌شود. اين موضوع در استارت‌آپ‌ها رايج است که به طور مثال ايده از لحاظ درآمدي وضعيت خوبي ندارد و به‌ناچار تغيير پيدا مي‌کند. به همه دوستانم در شرايط مشابه توصيه مي‌کنم در آغاز کار خود ترجيحا براي تشکيل تيم از افرادي استفاده کنند که روحيه همکاري تيمي بالايي داشته باشند ضمن اينکه تخصص مورد نظر براي پياده‌سازي ايده را نيز داشته باشند.

 

اين محصول نمونه خارجي هم دارد؟ مزيت رقابتي آن نسبت به کالاهاي مشابه در چيست؟

بله، Tile و TrackR از مهم‌ترين رقباي فاينديما هستند که تاکنون بازار خوبي داشته‌اند. اما فاينديما به لحاظ کيفيت برتري محسوسي نسبت به رقباي خود دارد. به طور مثال مي‌توان به برد مفيد دستگاه و مدت‌زمان عمر باطري آن اشاره کرد. قطعات به‌کاررفته در اين گجت از کشورهاي آلمان و نروژ تامين مي‌شود و کيفيت آن تضمين‌شده است. علاوه بر اين مزايا، فاينديما قيمت مناسب‌تري نسبت به رقباي خود دارد.

 

چه چشم‌اندازي از آينده اين کسب‌وکار و اين سايت داريد؟

هدف جرمينال تحقق تعامل هوشمند و توليد محصولات مرتبط است. فاينديما اولين محصول جرمينال در زمينه lost and found است. فاينديما نيز مراحل توسعه خود را پشت سر خواهد گذاشت و به حوزه مراقبت از سالمندان و کودکان و کاربردهاي ديگر وارد خواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎