نیاز (Need)، خواسته (Want) تقاضا (Demand)

نیاز (Need)، خواسته (Want) تقاضا (Demand)
۱۸ Mordad 1395 بدون دیدگاه واژه‌نامه استارت‌آپی http://goo.gl/r7kUtS
خواسته‌ها یک قدم جلوتر از نیازها است و به‌طور گسترده‌ای به نیازهای خود انسان بستگی دارد. روش‌های برآورده کردن نیازها، همان خواسته‌ها است...

  یکی از نکات بسیار مهمی که در تحلیل ایده یک استارت‌آپ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است این است که ببینیم این ایده استارت‌آپی چه نیازی را برآورده می‌کند، چه خواسته‌ای را پاسخ می‌دهد و آیا تقاضایی برای آن وجود دارد یا خیر. بیایید تعریف این واژه را با رویکرد استارت‌آپی مرور کنیم.
نیاز (Need): نیازها الزاماتی اساسی هستند که برای وجود و بقا ضروری و لازم‌اند و این نیازها شامل غذا، لباس و سرپناه می‌شوند. آموزش‌وپرورش و بهداشت و درمان بخش توسعه‌یافته نیازهای اساسی دنیای امروز هستند. به طور کلی محصولاتی که در طبقه نیازها جای می‌گیرند، برای فروش نیازی به فشار ندارند زیرا مشتریان خود اقدام به خرید می‌کنند. اما در جهان رقابتی امروز که برندهای مختلف نیازهای مشابهی از مشتری را ارضا می‌کنند، حتی محصولات مربوط به طبقه نیازها نیز باید با فشار در ذهن مشتریان جای بگیرند. 
خواسته (Want): خواسته‌ها یک قدم جلوتر از نیازها هستند و به طور گسترده‌ای به نیازهای خود انسان بستگی دارند. شاید این تعریف بسیار مناسبی برای خواسته باشد: «روش‌های برآورده کردن نیازها، همان خواسته‌ها هستند.» برای مثال شما برای بقای خود نیاز به تامین مایعات بدن خود دارید، ولی این نیاز را به روش‌های مختلفی می‌توانید برآورده کنید، با آب، دوغ، نوشابه، آب‌میوه و...
تقاضا (Demand): هنگامی که شخصی چیز ممتاز و ویژه‌ای را می‌خواهد و توانایی خرید آن را نیز دارد، این خواسته‌ها به تقاضا تبدیل می‌شوند. تفاوت اساسی بین خواسته‌ها و تقاضاها میل است. مشتری ممکن است به چیزی تمایل داشته باشد اما ممکن است قادر به برآوردن میل خود نباشد. مثلا همه ما دوست داریم و می‌خواهیم ماشین داشته باشیم، ولی شاید عده‌ای توان خرید آن را داشته باشند. اگر توان و میل برای یک محصول وجود داشته باشد و تامین آن رخ دهد گفته می‌شود برای آن تقاضا وجود دارد.

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎