نگاهی به صحنه استارت‌آپی نروژ

نگاهی به صحنه استارت‌آپی نروژ
در شهرهای اصلی نروژ بیش از ۳۰ مرکز نوآوری جدید، انکوباتور و شتاب‌دهنده در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد
۰۳ خرداد ۱۳۹۷ بدون دیدگاه اکو سیستم https://goo.gl/EHeKTE
تا چند سال پیش اکوسیستم استارت‌آپی نروژ از تعداد معدودی بازیکن اصلی و زیرساخت حمایتی بسیار کوچکی تشکیل می‌شد، اما امروز نروژ به یک دنیای کاملا جدید در این حوزه تبدیل شده است. در گذشته نروژ به‌ندرت به عنوان یک مهره در اروپا به شمار می‌رفت در حالی‌که اکنون با سرمایه‌گذاری‌های متعدد در سال ۲۰۱۶ که بالغ بر ۱۹۶.۳ میلیون دلار بود و افزایش ۱۶۰ درصدی از سال ۲۰۱۵، این اکوسیستم خفته ثابت کرد  ...
نگاهی به صحنه استارت‌آپی نروژ

تا چند سال پیش اکوسیستم استارت‌آپی نروژ از تعداد معدودی بازیکن اصلی و زیرساخت حمایتی بسیار کوچکی تشکیل می‌شد، اما امروز نروژ به یک دنیای کاملا جدید در این حوزه تبدیل شده است. در گذشته نروژ به‌ندرت به عنوان یک مهره در اروپا به شمار می‌رفت در حالی‌که اکنون با سرمایه‌گذاری‌های متعدد در سال ۲۰۱۶ که بالغ بر ۱۹۶.۳ میلیون دلار بود و افزایش ۱۶۰ درصدی از سال ۲۰۱۵، این اکوسیستم خفته ثابت کرد که می‌تواند از همسایگان خود پیشی بگیرد و پس از سوئد به دومین کشور دارای اکوسیستم استارت‌آپی قدرتمند شمال اروپا تبدیل شده است.
رشد سریع این کشور اتفاقی نبوده ‌و یک انقلاب کارآفرینی با پشتیبانی و حمایت دولت منجر به این رشد شده است. دولت نروژ در این راستا از استارت‌آپ‌ها در مراحل اولیه پشتیبانی مالی، آموزشی و فنی ارائه می‌دهد.
شرکت‌هایی از قبیل DNB شتاب‌دهنده DNB NXT را راه‌اندازی کردند تا در حوزه فین‌تک به موفقیت دست یابند، Telenor نیز شرکت دیگری است که در زمینه بازاریابی همراه کار مشابهی را انجام داده ‌و به‌زودی شرکت‌های بیشتری این مسیر را طی خواهند کرد.

  • فضاهای همکاری در اوسلو مانند MESH 

 ‌‌StartupLab ،‌Gründergarasjen ،‌Y3o  و Bitraf راه را برای یک موج جدیدی از حامیان اکوسیستم گشوده‌اند. مراکز نوآوری مبتنی بر صنعت نیز در این میان ظهور پیدا کرده‌اند؛ آزمایشگاه‌های X2 و اینویشن داک در استاوانگر، مرکز ایمپکت در برگن‌ و فلو در ترومسو. در شهرهای اصلی نروژ بیش از ۳۰مرکز نوآوری جدید، انکوباتور و شتاب‌دهنده در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد. اینگونه بود که نروژ در مدار بین‌المللی قرار گرفت و به عنوان یک مرکز نوآوری شکوفا شد. در این میان توجه کشورهای دیگر و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به استارت‌آپ‌های نروژ جلب شد. این شبکه پشتیبانی منحصر‌به‌فرد در اینجا خلاصه نمی‌شود. سازمان‌های متعدد روی آموزش سرمایه‌گذاران فرشته تازه‌وارد تمرکز کردند تا از برخی ‌منابع مالی کشور برای تامین بودجه استارت‌آپ‌ها استفاده کنند. این سرمایه‌گذاران فرشته مبلغ هنگفتی را در ۱۵ استارت‌آپ سرمایه‌گذاری کردند. سایرین از قبیل  StartupLab دومین منبع تامین بودجه برای پشتیبانی از بیش از ۲۰۰ شرکت بودند.
اما در کل نروژ بیشتر به خاطر مناظر فوق‌العاده‌اش مشهور است تا داستان‌های موفقیت استارت‌آپ‌ها. با این حال در سال ۲۰۱۶، این کشور ۴۴ دور تامین بودجه برگزار کردند و در مجموع ۶۰۰ میلیون دلار بودجه به دست آوردند. علاوه بر آن، محیط حمایتی که اکوسیستم نروژ به استارت‌آپ‌ها در مراحل اولیه راه‌اندازی ارائه می‌دهد، موجب شده است که در آینده نزدیک اکوسیستم استارت‌آپی این کشور به خوبی در اروپا بدرخشد. از جمله شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های موفق نروژ که در طی این سال‌ها توانسته‌اند به رشد اکوسیستم استارت‌آپی کمک کنند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 
استارت‌آپ فیوچرهوم که در نروژ و در سطح بین‌المللی توانسته است در حوزه خانه هوشمند به موفقیت دست یابد.  نو آیسولیشن که به کودکان مبتلا به بیماری‌های طولانی‌مدت کمک می‌کند تا منزوی نباشند. این استارت‌آپ سعی دارد به کودکان مبتلا به معلولیت‌های شدید یاری دهد تا دوست پیدا کنند و دنیا را به مکان بهتری برای زندگی تبدیل می‌کند. استاکر یک پهپاد که دنبال شما می‌آید. شرکت تولیدکننده این پهپاد مچ‌بندهایی را عرضه می‌کند که با پوشیدن آنها می‌توانید پهپاد را کنترل کنید. نوبوبیل نیز یک اقتصاد اشتراک‌گذاری را برای پلتفرم خودروها ارائه می‌دهد. این شرکت در سراسر نروژ توانسته است به موفقیت بالایی دست پیدا کند.
مینی‌پرو یک شرکت مواد غذایی دریایی است که داستان موفقیت آن به خوبی نشان می‌دهد چرا نروژ با سایر اکوسیستم‌های استارت‌آپی تفاوت دارد.

 

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎