مطالبه از دولت امید

مطالبه از دولت امید
۰۷ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه فین تک https://goo.gl/lLAhlV
در صبح روز سه‌شنبه دوم آذر ماه قرار بود همایش و نمایشگاه پرداخت ایران با حضور مهمان‌هایی از ایران و کشورهای مختلف دنیا در برج میلاد تهران برگزار شود. مدیران کسب‌وکارهایی از کشورهای مختلف در راه ایران بودند که ناگهان خبر رسید برگزاری این رویداد لغو شده یا به تعویق افتاده است.
مطالبه از دولت امید

در صبح روز سه‌شنبه دوم آذر ماه قرار بود همایش و نمایشگاه پرداخت ایران با حضور مهمان‌هایی از ایران و کشورهای مختلف دنیا در برج میلاد تهران برگزار شود. مدیران کسب‌وکارهایی از کشورهای مختلف در راه ایران بودند که ناگهان خبر رسید برگزاری این رویداد لغو شده یا به تعویق افتاده است. آنطور که شنیده شده تا روزهای پایانی هیچ نهاد رسمی در کشور مخالفتی با برگزاری این رویداد نداشته است، صرفا برخی افراد در برخی رسانه‌های سیاسی خاص، به بهانه مقابله با نفوذ این رویداد را آماج انواع حمله‌های خود قرار دادند. حتی تا امروز هم هیچ مقام مسئولی اظهارنظری له یا علیه رویداد نکرده است. به دلایلی نامعلوم ابتدا گفته شد از طرف اداره پلیس اماکن گفته شد محتوای رویداد باید تایید شود. بعد از تایید محتوا و دادن تعهدات مربوط، اعلام شد که مجوز برگزاری رویداد باطل شده و دوباره باید مجوز اخذ شود. با توجه به اینکه از ماه‌ها پیش مجوز برگزاری این رویداد اخذ شده بود و شرکت‌هایی از سراسر جهان با اطمینان برای شرکت در نمایشگاهی در ایران برنامه‌ریزی کرده بودند احتمالا بهترین کار لغو برگزاری رویداد تا زمان اخذ مجوز بوده باشد. اینکه چه کسی یا چه کسانی پشت لغو این رویداد بودند، کم اهمیت‌ترین مسئله است. آفتاب برای همیشه پشت ابر نمی‌ماند و این بخش روشن می‌شود؛ اما در این یادداشت می‌خواهم از فرصت‌هایی بگویم که از دست رفت و متاسفانه هیچ مقام مسئولی در دولت واکنشی نسبت به آن نشان نداده است.
۱. تخریب اعتماد سرمایه‌گذاران بین‌المللی نسبت به ایران
با لغو ناگهانی رویدادی که تماما جنبه کسب‌وکاری داشته، چه پیامی به سرمایه‌گذاران جهان می‌دهیم؟ آیا ایران کشوری امن و مطمئن برای سرمایه‌گذاری است؟ آیا سرمایه‌گذار همیشه با ریسک‌هایی از منابع نامعلوم مواجه است؟ در مورد این رویداد کمترین هزینه، مربوط می‌شود به هزینه‌های غرفه‌سازی و جابجایی و هتل و .... بیشترین هزینه که در مقابل آن هزینه‌های قبلی قابل صرف‌نظر کردن است، آسیبی است که به برند ایران زده شد.
۲. عدم حمایت دولت از همراهی بخش خصوصی با سیاست‌های دولت
بر کسی پوشیده نیست که دولت برای دستیابی به اهداف کلان اقتصادی خود چاره‌ای ندارد که بخش خصوصی را با خود همراه کند. در مورد این رویداد اتفاق برعکس رخ داد. نه برگزارکنندگان این رویداد و نه شرکت‌کنندگان، کوچک‌ترین حمایتی از دولت نخواسته بودند. یکی از شرکت‌های خصوصی ایرانی که در طول سال‌های گذشته همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت را برای پژوهشکده پولی و بانکی برگزار کرده با کمک یک شرکت استرالیایی که ۱۷ سال است در دوبی مهم‌ترین رویداد کارت و پرداخت منطقه را برگزار می‌کند، برند و آبروی خود را وسط گذاشتند که در شرایط «ایران‌هراسی» شرکت‌های مطرح جهانی را به ایران بیاورند. با لغو این رویداد، نتیجه می‌گیریم حتی کسی از بدنه دولت حاضر نشده است از کسانی حمایت کند که در راستای سیاست‌های دولت فعالیت کرده‌اند.
۳. امنیتی‌کردن فضای کسب‌وکار با دلایل متعدد
متاسفانه برخی رسانه‌ها، در روزهای گذشته، به صورت هماهنگ، مطالبی را درباره رویداد «پرداخت ایران» بیان کردند که درست نبوده است. اینکه پشت این حمله‌های رسانه‌ای چه چیزی بوده است در روزهای آینده روشن می‌شود؛ اما اینکه آبروی کسی برود که به دلایل اقتصادی، سعی کرده، شرکت‌ها و برگزارکننده رویدادی را بدنام کند، دردی از کسی دوا نمی‌کند. نهایتا آینده شغلی او به دلیل از دست رفتن اعتماد صنعت در ایران به خطر می‌افتد. آن چیزی که از دست رفته، امنیت کار کردن در فضای اقتصادی است. کسانی که در فضای اقتصادی فعالیت می‌کنند، این روزها با این خطر مواجه هستند که هر لحظه ممکن است، رقیب آنها حمله‌ای سیاسی به آنها کند. استفاده ابزاری از واژه‌هایی مانند «نفوذ»، «جاسوس» و «خائن» برای برخی چنان ساده شده است که هر مشکلی در کسب‌وکار را به این طریق حل می‌کنند. اینکه هیچ کسی از بدنه دولت، در برابر این حمله رسانه‌ای و حساب شده چیزی نگفته، به چه معناست؟ تایید اینکه این رویداد مشکل داشته است یا اینکه کسی در دولت نمی‌خواهد هزینه مقابله با جریانی خاص را بدهد؟ برگزاری یک رویداد چگونه می‌تواند ابزاری برای نفوذ، جاسوسی و خیانت به کشور باشد؟ ضربه‌ای که به واسطه برگزارنشدن رویداد آن هم به این شکل به ایران زده شده را چگونه می‌توان جبران کرد؟ آیا لازم نیست مقام‌های دولتی، برای یک بار هم که شده از کسب‌وکارهای خصوصی به صورت صریح حمایت کنند؟ اگر دولت ترجیح بدهد به کناری بنشیند و شاهد فشار به بخش خصوصی باشد، چگونه می‌تواند از فعالان اقتصادی انتظار همراهی داشته باشد؟

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎