توجه به محیط‌زیست و نگرانی درباره آسیب‌هایی که ممکن است به آن وارد شود، یکی از دغدغه‌های مهم جوامع بشری امروز است، به طوری که بسیاری از کمپین‌ها و گروه های مختلف در راستای حفظ محیط طبیعی در سراسر جهان فعالیت‌ می‌کنند و اکثر مردم اخبار مربوط به محیط‌زیست و خطرات مرتبط با آن را دنبال می‌کنند؛ در حقیقت می‌توان گفت نقش و جایگاه محیط طبیعی در دنیای امروز به عنوان یک سیستم مهم و حیاتی در چرخه حیات بشر، به خوبی شناخته شده است و از این رو نه‌تنها مردم جهان بلکه بسیاری از تولیدکنندگان، برندهای معروف و یا بعضا کمتر شناخته شده نیز با این پویش جهانی همراه شده و کمپین‌های مختلفی را جهت حفاظت از محیط زیست راه‌اندازی می‌کنند.

 اخیرا یکی از برندهای فروش لباس به نام Origens در یکی از کمپین‌های تبلیغاتی خود منحصرا به مسئله اقیانوس‌ها و عدم توجه انسان به پاکیزگی آنها پرداخته است. این کمپین که در قالب سه تصویر از اعماق دریا و ساحل ارائه شده است، میزان خطراتی را که ریختن زباله‌ها در دریاها ایجاد می‌کنند، نشان می‌دهد. بر‌هم‌زدن چرخه محیط‌زیست، آشکارترین آسیبی است که با این روند ایجاد می‌شود. سه تصویر از دریا که هر کدام می‌توانند نشان دهند ریختن زباله‌ها تا چه اندازه زندگی را در دریاها و اقیانوس‌ها مختل می‌کند: یک لاک‌پشت و یک کوسه در اعمال دریا و یک پلیکان در کنار ساحل که با زباله‌ها محاصره شده‌اند!

در یک تصویر تبلیغاتی موفق، خود تصاویر گویای مفهوم اصلی آن هستند به طوری که هر بیننده‌ای با دیدن تصاویر فوق متوجه می‌شود که زندگی این حیوانات با ریختن زباله‌ها غیرعادی شده است، لاک‌پشت در زیر دریا حرکت می‌کند و حجم زیادی از زباله‌ها بالای سر او و در سطح دریا شناور هستند، ضمن اینکه یکی از زباله‌ها در دست او قرار دارد؛ کوسه نیز به همین منوال در میان حجم زیادی از مواد زائد پلاستیکی قرار دارد و گویی این زباله‌ها جزئی از زندگی او شده‌اند! و از همه تأثیرگذارتر شاید پلیکانی باشد که منقار بزرگ او به یک کیسه‌ زباله تبدیل شده است!

تنها عبارتی که در این تصاویر دیده می‌شود، جمله‌ای است که در پایین تصویر نوشته شده است: طبیعت با هر چیزی سازگاری ندارد! این عبارت وقتی در کنار تصاویر مربوط قرار می‌گیرد، به خوبی گویای مفهوم اصلی خود است؛ چراکه لاک‌پشت و کوسه و پلیکان با هر چیزی نمی‌توانند سازگاری پیدا کنند، یک لاک‌پشت نمی‌تواند یک دست فلزی و یک پلیکان نمی‌تواند یک منقار پلاستیکی داشته باشد. بنابراین بر هم زدن چرخه طبیعت، مهم‌ترین برداشتی است که بیننده با دیدن این تصاویر دریافت می‌کند، هر چقدر این پیام صریح‌تر منتقل شود میزان تأثیرگذاری آن بیشتر خواهد بود. در تصاویر فوق نیز بر‌هم‌خوردن چرخه محیط زیست به صراحت و حتی دردناک، به تصویر کشیده شده و مطمئنا بیننده این تصاویر می‌تواند به عمق آسیبی که ریختن زباله‌ در طبیعت باعث می‌شود، پی ببرد.

از آنجایی که توجه به محیط‌زیست در دنیای امروز به یک ارزش بین مردم جهان تبدیل شده است، همسویی برندهای مختلف با این امر، می‌تواند یک نکته مثبت جهت حفظ و گسترش نام تجاری آنها بوده و بر میزان محبوبیت مردم بین مردم جهان بیفزاید، از این رو دغدغه‌های محیط‌زیستی یکی از مهم‌ترین مفاهیمی هستند که برندهای جهانی به آن توجه نشان داده و مورد مذکور نیز یکی از این نمونه‌ها محسوب می‌شود.

 

لینک کوتاه : http://bit.ly/2BLo3ib

دیدگاه شما چیست؟

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید