سرمقاله اکبر هاشمی:در جست‌وجوی معنای زندگی

سرمقاله اکبر هاشمی:در جست‌وجوی معنای زندگی
۰۷ Dei 1395 بدون دیدگاه بدون دسته بندی اکبر هاشمی https://goo.gl/w2fKMj
«مارتینا ویوهانس عارتکه مایر»  و «ل.فریمن دوریتی» کتابی مشترک دارند به نام «گفتگو و با هم اندیشیدن» که انتشارات اطلاعات آن را با ترجمه خوب فاطمه صدر‌عاملی منتشر کرده است. 
سرمقاله اکبرهاشمی/شماره42

«مارتینا ویوهانس عارتکه مایر»  و «ل.فریمن دوریتی» کتابی مشترک دارند به نام «گفتگو و با هم اندیشیدن» که انتشارات اطلاعات آن را با ترجمه خوب فاطمه صدر‌عاملی منتشر کرده است. این کتاب به این موضوع می‌پردازد که «بشر عصر حاضر، از رو‌در‌رویی با مسائل و مشكلات مختلف، از بحران‌ها و تاریكی‌ها، از تفرقه و دشمنی‌ها، خسته و افسرده شده، درپی یافتن راه‌حل است و در جست‌وجوی دستیابی به معنای زندگی به این نتیجه رسیده است كه راه رسیدن به «مقصود» در «گفت‌وگو» نهفته است و رهایی از بحران‌ها با گفت‌وگو میسر خواهد شد.
وقتی‌ ایده انتشار هفته‌نامه شنبه را در ذهنم متصور شدم که‌ می‌دیدم جوانان و مدیران استارت‌آپی چشم به مانیتور دوخته‌اند و اگر هم گفت‌وگویی هست، یا جلسات جدی و سنگین کاری است یا وعده‌های کوتاه بعد از کار، به صرف چای. اگر هم رویدادی برگزار می‌شود-‌که می‌شود- علاقه‌مندان به استارت‌آپ‌ها گردهم می‌آیند و بازهم در ادامه همان بحث‌های فنی را مطرح می‌کنند و یا صرفا آشنایی است با کسب‌و‌کار میهمانان دعوت‌شده... برای همین شنبه متولد شد تا بستری باشد برای شکل‌گیری گفت‌وگو‌ها. اگرچه شنبه تاثیرگذار بود اما این بستربه‌تنهایی ما را به همه آنچه مقصودمان بود نمی‌رساند. بر همین اساس به اتفاق جمعی از فعالان زیست‌بوم استارت‌آپی ایران به این نتیجه رسیدیم که در همایشی بزرگ متناسب با ظرفیت و زمان برگزاری، اکثر اکو‌سیستم استارت‌آپی ایران را گردهم آوریم و با هم به گفت‌وگو بنشینیم‌، بگوییم، و بشنویم از بیم‌ها و امیدهایمان، از مشکلات و موانع و همچنین  از دغدغه‌های بخش‌های خارج از این زیست‌بوم.از اینکه چرا باید بخش‌های مختلف کسب‌و‌کارهای سنتی و حتی مصرف‌کنندگان از اینکه استارت‌آپ‌ها بر این بستر سوارند بیمناک باشند، در حالی که تکنولوژی برای تسهیل زندگی بشر به‌وجود آمده است. عده‌ای دغدغه این را دارند که تمرکز استارت‌آپ‌ها بر خدمات و سبک زندگی شاید باعث تغییر سبک زندگی ایرانی-اسلامی شود. عده‌ای هم نگران اطلاعات حریم خصوصی‌شان بر بستر وب هستند و سوال دارند بیگ‌دیتاها کجا و چگونه نگهداری می‌شوند؟ بخشی هم به خاطر تعاملات بین‌المللی برای انتقال دانش و تجربه به استارت‌آپ‌ها و همچنین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این حوزه نگرانی‌هایی دارند که مبادا نفوذی صورت بگیرد. سوال‌هایی از این دست دارند که میزان مداخله سرمایه‌گذار خارجی در استارت‌آپ‌های ایرانی چه مقدار است و آیا آنها به بیگ‌دیتاها دسترسی دارند؟ و سوال می‌کنند چرا سرمایه‌گذار خارجی و چرا سرمایه‌گذار داخلی نه؟ آیا شتاب‌دهنده‌های ایرانی مراقب نخبگان مملکت هستند؟ و چه بر سر ایده‌های جوانان ایرانی می‌آید و سوالاتی از این جنس.  
 علاوه برآنکه فعالان اکوسیستم کمتر مجال سخن‌گفتن با بیرون از ساکنان این زیست‌بوم را دارند، در داخل اکوسیستم نیز روابط یا مبتنی بر کار است یا رقابت و رقابتی سنگین. همه این‌ها باعث شده  فرصت هم‌اندیشی و هم‌داستانی در مقابله با تهدید‌ها به‌دست نیاید. بر همین اساس برای پیشرفت و بالندگی اکو‌سیستم نیاز را در این دیدیم که سالی یک‌بار خانواده اکوسیستم استارت‌آپی ایران را گردهم آوریم و در مراسمی ساده اما پر‌بار در مورد مشکلات و موانع و فرصت‌ها و تهدیدها گفت‌وگو و تعامل کنیم. 
امسال با حضور ۱۷ چهره برجسته کارآفرین در پنل‌ها و چهره‌های متعدد دیگر که در محل همایش حضور داشتند و استقبال کم‌نظیر علاقه‌مندان و فعالان استارت‌آپی( بیش از ۶۸۰ نفر) «اولین همایش یلدای کارآفرینان استارت‌آپی» برگزار شد. گفت‌وگوها شکل گرفت، ابهامات و دغدغه‌ها مطرح و پاسخ داده شد. آنچه بیش از همه لذت‌بخش بود، تجلی همدلی در این شب به‌یاد‌ماندنی بود. کنار هم قرار گرفتن، گپ‌و‌گفت و لبخند مدیران شرکت‌هایی که رقیب هم هستند، شیرینی شب یلدای امسال بود. 
و درنهایت میثاق‌نامه شب یلدا  از دل این گفت‌وگوها بیرون آمد؛ میثاق‌نامه‌ای که کار‌آفرینان در آن خواستار ایجاد فضای امن برای ادامه فعالیت خود شدند و خود را متعهد به حفظ امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دانستند.
فارغ از اینکه برگزار‌کنندگان این همایش چه کسانی باشند، حضور حداکثری اکوسیستم استارت‌آپی ایران در این شب باشکوه‌، گپ‌و‌گفت‌، هم‌اندیشی و همدلی نشان از یک اتفاق بزرگ و نوید‌دهنده آینده‌ای روشن است؛ آینده‌ای که برای برخی گنگ و برای برخی دیگرقابل تصور است.
به‌فرموده حضرت حافظ در تفألی که در شب یلدا زده شد: 
بر سر آنم که گر ز دست برآید
دست به کاری زنم که غصه سر آید

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎