سرمایه‌گذاری‌های بزرگ‌تری در راه است

شاهین کاتبی، از بنیانگذاران سیب
سرمایه‌گذاری‌های بزرگ‌تری در راه است
۱۹ اسفند ۱۳۹۶ بدون دیدگاه اخبار استارت آپی https://goo.gl/es2a3S
با پستی‌ها و بلندی‌هایی که آثار جدید تحریم‌ها در دوره پس از برجام، پیش روی کارآفرینان ایرانی گذاشته، به نظر من بهبود وضعیت اتصال اینترنت در ایران و همینطور کاهش هزینه‌های اینترنت به‌نظرم مهم‌ترین اتفاقی بود که در سال ۹۶ در کشور افتاد و این اتفاق کورسوی امیدی در میان تاریکی‌های وعده‌های اجرانشدنی مسئولان در دیگر مسائل بود و نشان‌دهنده اینکه می‌توان یک طرح به نفع عموم مردم را «واقعا» عملی کرد.
سرمایه‌گذاری‌های بزرگ‌تری در راه است

یادداشت شاهین کاتبی از بنیانگذاران سیب | با پستی‌ها و بلندی‌هایی که آثار جدید تحریم‌ها در دوره پس از برجام، پیش روی کارآفرینان ایرانی گذاشته، به نظر من بهبود وضعیت اتصال اینترنت در ایران و همینطور کاهش هزینه‌های اینترنت به‌نظرم مهم‌ترین اتفاقی بود که در سال ۹۶ در کشور افتاد و این اتفاق کورسوی امیدی در میان تاریکی‌های وعده‌های اجرانشدنی مسئولان در دیگر مسائل بود و نشان‌دهنده اینکه می‌توان یک طرح به نفع عموم مردم را «واقعا» عملی کرد.
در حالی که مشکلات بسیاری سد راه ما به عنوان کارآفرینانی که در زمینه فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنیم، وجود دارد و راه طولانی‌ای جهت بهبود وضعیت اکوسیستم فناوری اطلاعات پیش روی آقای جهرمی، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد، اما نمی‌توان از تلاش ایشان در جهت بهبود اوضاع چشم پوشید.
به‌نظر من در سال ۱۳۹۶، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم، تاثیرگذارترین چهره سال ۹۶ در اکوسیستم است. بیشترین رشد‌ها در سال ۹۶ به‌نظر من در زمینه کسب‌و‌کار های استارت‌آپی و شبه‌استارت‌آپی در زمینه حمل‌و‌نقل بوده که مشابه ترند‌های سال‌های قبل در یک زمینه خاص بوده است.  
در سال‌های اخیر مخصوصا از سال۹۱ تا به امروز، شاهد مراحل شروع، آشنایی، اشباع و حالا غربال و بلوغ استارت‌آپ‌ها هستیم و همزمان با این موج، سرمایه‌گذاران ماجراجوی (VC) بیشتری با مقوله استارت‌آپ آشنا شده و آماده سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها شده‌اند.
از جهتی این موج می‌تواند کمک شایانی به رشد استارت‌آپ‌ها کند و شاید فرصت‌های سال ۹۷، سرمایه‌گذاری‌های بزرگ‌تر باشد ولی از جهتی با بزرگ‌تر‌شدن بازار استارت‌آپی، متاسفانه شاهد شروع بحث باندی و روابطی در زمینه سرمایه‌گذاری و رشد استارت‌آپ‌ها هستیم و تقریبا داریم از نظر عمق این موضوع، به دیگر بازارهای اقتصادی کشور نزدیک می‌شویم و این موضوع در نهایت منجر به سخت‌تر‌شدن پروسه یافتن سرمایه‌گذار و ایجاد چالش برای استارت‌آپ‌ها خواهد شد. 

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎