سبک زندگی استارتاپی: گاهی سکوت‌کن!

سبک زندگی استارتاپی: گاهی سکوت‌کن!
به همکار افسرده‌تان این حرف‌ها را نزنید
۱۵ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه سلامت https://goo.gl/lIQEbk
می‌توانید با یک جمله ویرانش کنید. برای آسیب‌زدن به یک فرد افسرده، نیازی نیست وقت و انرژی زیادی صرف کنید. گاهی جملاتی که از روی بی‌حواسی و بدون درک‌کردن شرایط به زبان می‌آورید، می‌توانند تمام زحمات او برای بیرون آمدن از این حال را به باد دهند. 
سبک زندگی استارتاپی: گاهی سکوت‌کن!

می‌توانید با یک جمله ویرانش کنید. برای آسیب‌زدن به یک فرد افسرده، نیازی نیست وقت و انرژی زیادی صرف کنید. گاهی جملاتی که از روی بی‌حواسی و بدون درک‌کردن شرایط به زبان می‌آورید، می‌توانند تمام زحمات او برای بیرون آمدن از این حال را به باد دهند. ما انتظار نداریم که شما مثل یک روانشناس برای خوب‌شدن حال افسرده‌ها برنامه بریزید، اما اگر این روز‌ها با یک همکار افسرده طرف هستید، لااقل نمک روی زخمش نپاشید و حالش را با گفتن این جملات بد‌تر نکنید. 

  •  پاشنه‌ها را ور بکش و از این حال بیرون بیا

برای شمایی که همیشه تعیین‌کننده شرایط خود بوده‌اید، گفتن این حرف خیلی راحت است. خود شما می‌توانید برای رسیدن به چیزهایی که می‌خواهید بجنگید و چه سخت یا چه آسان، شرایطتان را تغییر دهید. اما مطمئن باشید اوضاع یک فرد افسرده به این شکل نیست. او مثل کسی است که دست و پایش را غل و زنجیر کرده‌اند. مثل کسی است که دلش می‌خواهد از یک باتلاق بیرون بیاید اما چیزی از زیر‌زمین مدام او را بیشتر در آن فرو می‌برد. حالا حالش را فهمیدید؟ پس با انداختن توپ توی زمینش و به رخ کشیدن ناتوانی‌اش، حال او را بد‌تر نکنید. 

  •  خیلی‌ها از تو بدترند

گفتن اینکه کسی پایش قطع شده، اینکه دختر خانم فلانی در تصادف رانندگی فلج شده یا اینکه پسر هم‌محله‌ای سابقتان به سرطان لاعلاجی دچار شده، دردی از دوست افسرده شما دوا نمی‌کند. فهمیدن اینکه آدم‌های بسیاری شرایط بی‌‌‌نهایت سختی را تجربه می‌کنند، حال او را بهتر نمی‌کند، بلکه به این دلیل که نمی‌تواند حالش را خوب کند و خود را نجات دهد، در او احساس گناه عمیقی را ایجاد می‌کند. به جای اینکه با گفتن چنین حرف‌هایی حالش را بد‌تر کنید، تنها به او بگویید که «من نمی‌دانم که چه کمکی می‌توانم به تو بکنم، اما می‌خواهم بدانید که همیشه در کنارت هستم و می‌توانی رویم حساب کنی.» 

  •  خوشبختی یک انتخاب است

بله! ما هم با شما موافقیم. خوشبختی یک انتخاب است اما این آدم‌های سالم هستند که می‌توانند از میان گزینه‌های پیش رو، یکی را انتخاب کنند. فردی که افسردگی در وجودش ریشه دوانده، ضعیف‌تر از آن است که بتواند چیزی را انتخاب کند. او هم مثل شما و همه آدم‌های دیگر دوست دارد مورد ستایش و احترام قرار بگیرد و از زندگی‌اش راضی باشد؛ اما نمی‌تواند. بله! نمی‌تواند. پس به جای اینکه ناتوانی‌اش را به او یادآوری کنید، راه‌چاره‌ای را پیش پایش بگذارید و او را برای رفتن به مسیر درست همراهی کنید. می‌توانید برایش از یک روانپزشک وقت بگیرید و به او برای مصرف دارو‌ها یا رفتن به جلسات روان‌درمانی انگیزه دهید. 

  •  خیلی هم حالت بد نیست

هیچ چیز به اندازه باور‌نشدن، نمی‌تواند به افسرده‌ها آسیب بزند. آنها نه از شما چیزی می‌خواهند و نه خودشان می‌دانند که چطور می‌توانند از دیگران کمک بگیرند. تنها انتظاری که افسرده‌ها از آدم‌های عزیز زندگی‌شان دارند، این است که درک شوند. آنها می‌خواهند شرایط دشوارشان را بفهمید و بدانید که در عذاب هستند. همین! کار سختی است؟ شاید! اما شما از پسش بر‌می‌آیید.

منبع: سایکولوژی تودی

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎