سبک زندگی استارتاپی : خوشحالی همینجاست! همین جایی که حالا نشسته‌ای

راه‌و‌رسم سرخوشی
سبک زندگی استارتاپی : خوشحالی همینجاست! همین جایی که حالا نشسته‌ای
۲۱ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه سلامت https://goo.gl/s7ESkr
اوضاع می‌تواند از این هم بدتر شود. ممکن است کسب‌و‌کارتان در مسیری که انتظار داشتید پیش نرود، بعید نیست که پایتان به بیمارستان‌ها باز شود و ممکن است چند سال دیگر، بحرانی اقتصادی زندگی شما را هم زیر و رو کند. بله! همانقدر که احتمال بهتر‌شدن شرایط زندگی‌تان وجود دارد.
سبک زندگی استارتاپی : خوشحالی همینجاست! همین جایی که حالا نشسته‌ای

اوضاع می‌تواند از این هم بدتر شود. ممکن است کسب‌و‌کارتان در مسیری که انتظار داشتید پیش نرود، بعید نیست که پایتان به بیمارستان‌ها باز شود و ممکن است چند سال دیگر، بحرانی اقتصادی زندگی شما را هم زیر و رو کند. بله! همانقدر که احتمال بهتر‌شدن شرایط زندگی‌تان وجود دارد، این احتمال که اوضاع روز‌به‌روز سخت‌تر هم شود، وجود دارد. اما در روزهای سختی که می‌تواند سراغ هر‌کدام از ما بیاید، تکلیف لبخند چه می‌شود؟ تکلیفش مشخص است! لبخند در آن روزها هم دست از سر شما برنخواهد داشت! البته اگر خودتان بخواهید. برخلاف آنچه که برخی‌ افراد تصور می‌کنند، برای خوشحال‌بودن نیازی به زندگی در شرایط ایده‌آل ندارید. خوشحالی بیشتر از آنکه در هوای محل کار و سنگفرش خیابان‌هایی که در آنها قدم برمی‌دارید وجود داشته باشد، باید در ذهن شما باشد! به عبارت بهتر، شما باید «تکنیک» خوشحال زندگی‌کردن را یاد بگیرید و در سخت‌ترین لحظات هم با مهارتی که به دست آورده‌اید، لبخند را بر لب داشته باشید. شاید عمل‌کردن به این توصیه‌ها، ‌‌شما را در یادگرفتن این تکنیک یاری دهد.

  •  کاشکی بی‌کاشکی

برای خوشحال زندگی‌کردن، باید در لغاتی که هر روز استفاده می‌کنید، بازنگری کنید. کلماتی مثل ای‌کاش، حیف، افسوس و ... حتی در بهترین لحظات هم می‌توانند حس خوبتان را از بین ببرند. این کلمات حسرت‌بار، به شما می‌گویند «زیاد خوشحال نباش! چیزی که حالا داری، آنقدرها هم ارزشمند نیست! خیلی‌ها حال خوش‌تری دارند!»

  •  بگو «این نیز بگذرد»

به جای افسوس‌خوردن و آه‌کشیدن برای موقعیت‌های بهتر، وقتی در تنگنا قرار می‌گیرید، صفحه‌های تقویم را ورق بزنید. ببینید! روزهای دیگری در پیش است؛ روزهایی که ممکن است ردی از آنچه امروز عذابتان می‌دهد در آنها وجود نداشته باشد. پس سختی‌ها را سخت نگیرید.

  •  با خودتان درست صحبت کنید

شیوه‌ای که خودتان را خطاب قرار می‌دهید، می‌تواند شما را به یک فرد سرخوش یا افسرده و ویران تبدیل کند. اگر قبل از انجام دادن یک کار، بلندگوی درونتان داد می‌زند «آهای! مراقب باش دوباره گند نزنی!» شما با مشکل بزرگی روبه‌رو هستید. آدم‌هایی مثل شما که نمی‌توانند خودشان را باور کنند، توان باور‌کردن خوشحالی خود را هم ندارند. لطفا شما از آن آدم‌ها نباشید.

  •  حال‌خوب‌کن‌ها را بشناس

توپ این بازی، در زمین شماست و کافی است راه‌و‌رسم بازی‌کردن را بلد باشید تا خنده روی لب‌هایتان ماندگار شود. اولین قدم برای درست بازی‌کردن، این است که بفهمید چه چیزهایی حالتان را خوب می‌کند و حتی چه چیزهایی حالتان را می‌گیرند. وقتی بفهمید که زانو‌درد بعد از رانندگی در ترافیک چه بلایی سر اعصابتان می‌آورد، می‌توانید یک ربع زودتر از خانه بیرون بزنید تا در ترافیک روان‌تری رانندگی کنید؛ یا وقتی بفهمید وقت گذاشتن برای خودتان چقدر در خوب‌شدن حالتان موثر است، می‌توانید کلاسی که دوست دارید را جست‌و‌جو کنید و تنها با هفته‌ای چند ساعت وقت گذاشتن برای خودتان و علایقتان، خیلی از بدحالی‌ها را از بین ببرید. کافی است راه‌و‌رسم منحصر‌به‌فرد خودتان برای راضی‌شدن از زندگی را پیدا کنید و از آن پیروی کنید.

  •  همین جا باشید؛ در همین لحظه

اگر در لحظه زندگی نکنید، نمی‌توانید خوشحال باشید. پس از مدام دو‌دو‌تا‌چهارتا کردن برای آینده دست بردارید و اینقدر گذشته را شخم نزنید. زندگی همینجا و در همین لحظه جاری است و اگر قدرش را ندانید، همین لحظه هم خیلی زود به گذشته‌ای تبدیل می‌شود که می‌خواهید افسوس برباد رفتنش را بخورید.

  •  نفس بکشید؛ نفس بکشید

برای خوشحال‌بودن، گاهی فقط کافی است هوا را با آرامش به ریه‌هایتان وارد کنید و آرام بیرونش دهید. محققان می‌گویند اگر درست نفس بکشید و شاهد دم و بازدمتان باشید، آرام می‌شوید و احساسات منفی کمتر به ذهنتان راه پیدا می‌کنند. همین حالا امتحانش کنید؛ آرام و عمیق هوا را وارد ریه‌هایتان بکنید و بگذارید هوا قفسه سینه‌تان را به جلو هل دهد، شکمتان را وقت دم‌گرفتن تو دهید و بعد از چند ثانیه آرام هوا را بیرون بفرستید.

  •  مجازی زندگی نکنید

شاید تلگرام و اینستاگرام باعث شده باشد که بیشتر از قبل از وضعیت دوستانتان باخبر شوید، اما مطمئن باشید که این ارتباطات سطحی مجازی، خوشحالی حقیقی‌تان را کمتر می‌کند. به جای اینکه تمام روز سرتان را در تلفن همراهتان فرو ببرید، به اطرافتان نگاه کنید. به برگ درختانی که در باد تکان می‌خورند، به پرنده‌هایی که روی کابل‌های برق نشسته‌اند، به مادرتان که بغل دست شما در سکوت و تنهایی فرو‌رفته و به سفره غذایی که مقابلتان پهن شده است... می‌بینید؟ اگر از دنیای مجازی بیرون بیایید، می‌توانید زندگی واقعی لذت‌بخش‌تری را تجربه کنید.

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎
?> ?> ?> ?>