رویدادی که نشان از ظرفیت‌های ایران در حوزه فین‌تک دارد

رویدادی که نشان از ظرفیت‌های ایران در حوزه فین‌تک دارد
۰۳ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه فین تک رضا قربانی https://goo.gl/wyGV1N
این هفته قرار است یکی از مهم‌ترین رویدادهای این چند سال اخیر فین‌تک ایران در برج میلاد تهران برگزار شود. برای برگزاری این رویداد خیلی‌ها کمک کردند که برای اولین بار در فین‌تک، بخش خصوصی واقعی، رویدادی داشته باشد و در آن حرف‌هایش را بزند. 
رویدادی که نشان از ظرفیت‌های ایران در حوزه فین‌تک دارد

این هفته قرار است یکی از مهم‌ترین رویدادهای این چند سال اخیر فین‌تک ایران در برج میلاد تهران برگزار شود. برای برگزاری این رویداد خیلی‌ها کمک کردند که برای اولین بار در فین‌تک، بخش خصوصی واقعی، رویدادی داشته باشد و در آن حرف‌هایش را بزند. همیشه رسم بیشتر رویدادهای ایران این بود که به ترتیب مهم‌ترین شخصیت‌های دولتی صحبت می‌کردند و معمولا هر شخص هم بعد از سخنرانی خود سالن را ترک می‌کرد و در نهایت نوبت به کارشناس‌ها می‌رسید تا آنها هم اندکی صحبت کنند. خبرنگارها هم هیچ کاری به این بخش‌ها نداشتند و همین صحبت‌های کلی اول را مخابره می‌کردند. گاهی وقت‌ها حتی همان صحبت‌ها هم روی خروجی خبرگزاری‌ها نمی‌رفت و با توجه به موضوعات داغ روز، مطلبی در بین راه از شخصیت‌ها پرسیده می‌شد و همان به تیتر داغ رسانه‌ها تبدیل می‌شد. در حالی که رویدادی برگزار شده بود تا بتواند حرفی بزند ولی متاسفانه در بیشتر مواقع این حرف شنیده نمی‌شد. فضای استارت‌آپی در ایران، تا حدودی توانست این فضا را بشکند و ما شاهد این بودیم که کسانی شروع به صحبت کردند و رسانه‌ها از آنها نقل‌قول کردند که از دل کسب‌وکارها بیرون آمده بودند. در همه جای دنیا افراد موفق کسب‌وکار مانند سلبریتی‌های هنر و ادبیات و سینما و موسیقی هستند. همان‌طور که سوپراستارهای سینمایی چهره‌های جذابی برای مردم هستند، افراد موفق در کسب‌وکارها هم برای مردم دوست‌‌داشتنی هستند. در ایران ما استیو جابز را بیشتر شنیده‌ایم و می‌شناسیم اما صدها چهره مانند استیو جابز در کشورهای توسعه‌یافته وجود دارد که ستاره‌های مردم و جوان‌ها هستند. و چقدر خوب است که جوان‌ها به جای اینکه دنبال فلان خواننده یا فلان بازیگر بدوند که معمولا هم حرفی برای گفتن ندارند، چهره‌های موفق کسب‌وکارها را دنبال کنند. این ارزشمند است که در یک جامعه به جایی برسیم که افراد موفق را الگوی خودمان قرار دهیم و آنها را دنبال کنیم. معمولا افراد موفق در کسب‌وکارها افراد چندبعدی هستند. گاهی وقت‌ها صحبت‌های برخی از این چهره‌های موفق جهان را که در نشریه‌هایی مانند فوربس یا گاهی در جاهای روشنفکری‌تری مانند نیویورکر می‌خوانیم تعجب می‌کنیم گوینده این حرف یک فعال کسب‌وکار است. 
متاسفانه کسب‌وکار در سال‌های گذشته در برخی مواقع به بهانه وصل‌کردن دولتی‌ها و خصوصی‌ها  رویدادهایی برگزار می‌کردند که پولش را خصوصی‌ها می‌دادند اما حرف‌هایش را دولتی‌ها می‌زدند. وقتی کسب‌وکارهای خصوصی پول برگزاری یک رویداد را می‌دهند چرا نباید خودشان حرف بزنند؟
این هفته در برج میلاد تهران برای اولین بار در فین‌تک ایران رویدادی برگزار می‌شود که از ساعت ۹ صبح که رویداد شروع می‌شود، این مدیران دولتی نیستند که سخنرانی‌ می‌کنند بلکه از همان ابتدا این فعالان موفق در کسب‌وکارهای فین‌تک جهان هستند که از تجربه‌هایشان می‌گویند. به نظرم ما در ایران به چنان جایگاه ارزشمندی دست یافته‌ایم که نه‌تنها از تعامل با دنیا نترسیم بلکه مشتاق باشیم با دنیا تعامل کنیم. ما در سال‌های گذشته پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای در فین‌تک داشته‌ایم و اکنون زمان این رسیده که در یک محیط واقعی آن هم در خاک ایران، با دنیا تعامل کنیم. به نظرم همه چیز این ماجرا خبر از قدرت ما به عنوان یک ایرانی می‌دهد که توانسته‌ایم کسب‌وکارهای مهم را برای مذاکره به ایران بکشانیم. همه ما دل‌مان می‌خواهد ایران توسعه پیدا کند.

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎