رایکار، وقتی خودرو با شما حرف می‌زند!

رایکار، وقتی خودرو با شما حرف می‌زند!
مهدی کشتکار به همراه میثم علی‌فلاحی و نوید حبیبی استارت‌آپ جذابی راه انداخته‌اند
۰۲ Mordad 1396 بدون دیدگاه آغاز راه آزاده خیرآبادی https://goo.gl/xudqiu
نگهداری و مراقبت از خودرو همیشه کار پر‌دردسر و سختی به نظر می‌رسد و گاهی با سهل‌انگاری و بی‌توجهی راننده خودرو در ‌انجام سرویس‌های به‌موقع و مورد نیاز، خودرو دچار آسیب‌های جدی همراه با هزینه‌های زیاد می‌شود ...
رایکار، وقتی خودرو با شما حرف می‌زند!

نگهداری و مراقبت از خودرو همیشه کار پر‌دردسر و سختی به نظر می‌رسد و گاهی با سهل‌انگاری و بی‌توجهی راننده خودرو در ‌انجام سرویس‌های به‌موقع و مورد نیاز، خودرو دچار آسیب‌های جدی همراه با هزینه‌های زیاد می‌شود. مهدی کشتکار ۳۸ ساله به همراه هم‌بنیانگذارانش میثم علی‌فلاحی و نوید حبیبی با شناسایی این دغدغه و نیاز استارت‌آپ رایکار به نشانیrighcar.com را راه‌اندازی کردند. مهدی متولد تهران و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت است. او قبل از اینکه استارت‌آپ رایکار را به همراه هم‌تیمی‌هایش راه‌اندازی کند، حدود یک سال‌ در حوزه IOT یا اینترنت اشیا فعالیت‌کرده‌ به برگزاری ایونت‌های مختلف می‌پرداخته است. «‌در این یک سالی که در بازار IOT فعالیت می‌کردیم، بخش‌های مختلف اینترنت اشیا را مانیتور می‌کردیم و متناسب با نیاز کشور به این نتیجه رسیدیم که حوزه خودرو می‌تواند آینده جذابی هم از نظر اقتصادی و هم از نظر رشد مشتری داشته باشد. بر همین اساس تصمیم گرفتیم که استارت‌آپ رایکار را راه‌اندازی کنیم.»

  •   رایکار چه کار می‌کند؟

کار اصلی رایکار این است که خودرو را به اینترنت وصل می‌کند؛ یعنی یک زمینه جدیدی را برای خودرو‌های جدید و سنتی ایجاد کند. در این زمینه خدمات مختلفی قابل عرضه است و در حال حاضر دو گروه خدمت سلامت خودرو و امنیت و ردیابی خودرو در رایکار تعریف شده است. «‌در بخش سلامت خودرو سرویس‌های متنوعی ارائه می‌شود. اولین سرویس، پیش‌بینی خرابی خودروست یعنی قبل از اینکه ماشین خراب شود، کاربر از طریق اپلیکیشن رایکار در موبایل خود از‌ اینکه چه خرابی‌ای ممکن است ایجاد شود مطلع می‌شود و شبکه‌ای از مکانیک‌های سیار نیز به او معرفی می‌شوند و می‌تواند از آن میان انتخاب کند و خدمات تکمیلی را دریافت کند. همچنین اگر چراغ چک ماشین در داشبورد روشن شود، از طریق اپلیکیشن موبایل می‌تواند شناسایی کند که چه مشکلی پیش آمده و راه‌حل‌های تکمیلی را دنبال کند که این راه‌حل‌ها می‌تواند هم از طریق خود کاربر و هم از طریق شبکه مکانیک سیار به او عرضه شود. خدمت دیگر در این زمینه، سرویس‌یار نام دارد به این معنی که برخی ‌قطعات خودرو که باید به صورت دوره‌ای تعویض شود، مانند لنت، تسمه تایم، روغن خودرو و غیره که خیلی از کاربران حواسشان به سررسیدهای تعویض این قطعات نیست یا اهل این کار نیستند و نیاز دارند فرد دیگری کمکشان کند، از این طریق نسبت به زمان تعویض مطلع می‌شوند. سرویس‌یار به صورت اتوماتیک با توجه به داده‌هایی که از کامپیوتر ماشین دریافت می‌کند، به کاربر یادآوری می‌کند که چه زمانی باید به عنوان مثال هر یک از قطعات را تعویض کند و در ادامه پیشنهاد می‌دهد که آیا مایل است مکانیکی برای این کار در محل حاضر شود و کاربر می‌تواند مکانیک مورد نظر را انتخاب کند‌ و حتی موقعیت مکانی خودرو نیز به صورت خودکار‌ به مکانیک اعلام می‌شود.» این سیستم در حال حاضر در برخی اپلیکیشن‌ها استفاده می‌شود ولی فرقی که بین خدمتی که رایکار ارائه می‌دهد با دیگر اپلیکیشن‌ها وجود دارد این است که در باقی موارد  کاربر باید خودش داده‌های آخرین سرویس خود را وارد کند و میزان کارکرد را اعمال کند ولی در رایکار داده‌ای به صورت خودکار از کامپیوتر ماشین پردازش می‌شود و در تاریخ سررسید به کاربر یادآوری می‌شود.

  •   امنیت خودرو در رایکار

امنیت خودرو خدمت دیگری از رایکار است که شامل چند زیر‌خدمت می‌شود. به عنوان مثال کاربر ماشین خود را در پارکینگی پارک کرده ‌و مکان پارک خودرو را فراموش کرده است. از طریق اپلیکیشن رایکار از روی نقشه می‌تواند مسیر را ردیابی کند و به ماشین خود برسد. یا اگر ماشین را در جایی پارک کرده باشد و نگران باشد جرثقیلی ماشین را جابه‌جا کند، می‌تواند با فعال‌کردن این خدمت در اپلیکیشن بلافاصله بعد از جابه‌جایی خودرو، از این اتفاق مطلع می‌شود. «‌خدمت دیگر در این زمینه، سرویس محدوده مجاز است به این ترتیب که کاربر می‌تواند در نقشه موبایل محدوده مورد نظر را مشخص کند تا وقتی خودرو از این محدوده خارج ‌یا داخل شد، نوتیفیکیشن ارسال شود. همچنین اگر سازمانی تعدادی خودرو داشته باشد و بخواهد رانندگانش را کنترل کند نیز به‌راحتی می‌تواند از طریق این سرویس رفتار رانندگان را ارزیابی کند و با استفاده از خدمات رایکار از سلامت ناوگان خودرویی خود مطلع باشد.» 
قیمت خرید سخت‌افزار رایکار ۱۴۹ هزار تومان است که این قطعه سخت‌افزاری به صورت پلاگ اند پلی و بدون نیاز به نصب به قسمت جعبه فیوز زیر داشبورد خودرو مثل فلش وصل می‌شود و به صورت خودکار با کامپیوتر ماشین ارتباط برقرار می‌کند و این قطعه با اپلیکیشن موبایل کاربر ارتباط برقرار می‌کند و کاربر از طریق موبایل یک حساب کاربری می‌سازد و وارد می‌شود. با این هزینه یک‌سال از خدمات رایگان استفاده می‌کند. «‌در حال حاضر ما در مرحله پیش‌فروش هستیم و تحویل دور اول پیش‌فروشمان اول آبان است و الان مرحله سوم پیش‌فروش را انجام داده‌ایم و آخرین مهلت آن ۳۰ تیر ماه بود. پیش‌فروش اول ۸۹ هزار تومان، پیش‌فروش دوم ۹۹ هزارتومان و پیش‌فروش سوم ۱۰۹ هزارتومان بود.» مهدی معتقد است یکی از دلایل قیمت ارزان‌تر رایکار نسبت به رقبا این است که مدل تولید آنها با مدل تولید رقبا متفاوت است به این ترتیب که رقبا اول تولید و انبارداری می‌کنند و بعد شروع به بازاریابی می‌کنند که این باعث تحمیل هزینه‌های سربار اضافی و قیمت تمام‌شده بالا برای مشتری می‌شود ولی در رایکار اول بازاریابی می‌شود و سفارش گرفته می‌شود و متناسب با آن تولید انجام می‌شود که قیمت تمام‌شده مناسبی به مشتری ارائه شود.
«مزیت رقابتی ما نسبت به رقبا علاوه بر قیمت، خدماتی است که تحت پلتفرم ارائه می‌دهیم. رقبا بیشتر روی یک بار فروش تمرکز کرده‌اند ولی ما بیشترین فروشمان از طریق فروش خدمات است.»
رایکار استارت‌آپ نوپایی است ولی به گفته مهدی با اینکه هنوز فروش اصلی خود را شروع نکرده‌اند، ولی توانسته‌اند فروش رضایت‌بخشی داشته باشند تا بتوانند هزینه‌های خود را پوشش دهند.

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎