دانش گاه!

دانش گاه!
۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه آغاز راه ,پیش خوان ,پیشخوان اکبر هاشمی http://goo.gl/Swth8f
سرمقاله هفته نامه شنبه: در اين چند صباحي که براي انتشار شنبه با بچه‌هاي استارت‌آپي نشست و برخاست داشتيم، که حداقل به ۲۰ مورد مي‌رسد، حتي يک تن از ميانشان دانش‌آموخته کارآفريني نبود! به گمان شنبه‌اي‌ها، دانشگاه‌هاي ايران خروجي مناسبي در بازار کار ندارند

شايد يک اتفاق باشد، اما اگر به قول پيشينيان «هيچ‌چيز اتفاقي نيست» را مبنا قرار دهيم، تکليف چيست؟ در اين چند صباحي که براي انتشار شنبه با بچه‌هاي استارت‌آپي نشست و برخاست داشتيم، که حداقل به ۲۰ مورد مي‌رسد، حتي يک تن از ميانشان دانش‌آموخته کارآفريني نبود! البته مي‌دانم که مي‌شود گفت اتفاقي است و حتي مي‌شود گفت استارت‌آپ‌ها بيشتر مشاغل تحت وب را دربرمي‌گيرند و قس علي هذا... اما مي‌توان دلايل بي‌شمار ديگري آورد که مهر باطل بر اين نوشته بزند. اما به گمان شنبه‌اي‌ها، دانشگاه‌هاي ايران خروجي مناسبي در بازار کار ندارند. اين تنها مربوط به دانشکده‌هاي کارآفريني نمي‌شود. در ميان ما روزنامه‌نگاران نيز کمتر روزنامه‌نگاري را مي‌توان يافت که محصول دانشکده روزنامه‌نگاري باشد. اگر همه چيز را به هم نبافيم و توجيه نياوريم بايد بپذيريم آنچه در دانشکده‌هاي کارآفريني تدريس مي‌شود در بازار کار کاربردي نيست. اگر با هريک از فعالان استارت‌آپي سخن بگوييد بيش از آنکه از نبود سرمايه و امکانات بنالند دغدغه جدي‌شان کمبود دانش و نيروهاي ماهر است. اين دانش در کجا بايد آموخته شود و آموزش داده شود، جز دانشگاه؟

همين مناظره اين شماره ما را با بنيان‌گذاران چهار استارت‌آپ بخوانيد. آن‌ها براي دانش‌اندوزي و کسب تجربه به جاي دانشگاه به شتاب‌دهنده‌ها پناه برده‌اند و تلخند ماجرا اينجاست که شتاب‌دهنده‌هاي بزرگ هم به مدد متوليان امر در دانشگاه‌ها مستقر شده‌اند. فارغ از نيت مثبت تصميم‌گيران، آيا اين نشانه ناکارآمدي نظام دانشگاهي ايران در اين حوزه نيست؟ که بايد شتاب‌دهنده‌ها در دانشگاه‌هاي ايران مستقر شوند و خارج از سيستم دانشگاهي به جوانان دانش و مهارت بياموزند!

از اين رو اقدام دانشکده کارآفريني دانشگاه تهران در دعوت از فعالان کسب‌وکار براي حضور در کلاس‌هاي درس، که به همت خانم دکتر مژگان حسيني و با هدف انتقال تجربه کارآفرينان به جوانان دانشجوي تشنه دانش برگزار شد، مي‌تواند گامي موثر در پيوند دانشگاه و بازار کار باشد. اما مي‌دانيم اين‌گونه اتفاقات مبارک و استقرار مراکز شتاب‌دهنده در دانشگاه‌ها براي اصلاح اين وضعيت کافي نيست و بايد تجديد نظري جدي در مباني آموزش کارآفريني کرد. نکته تراژيک ماجرا اينجاست که وقتي در دانشگاه حضور پيدا مي‌کنيد با جواناني روبرو مي‌شويد که تشنه دانستن هستند اما اين دانستن را در کتاب‌هاي درسي نمي‌جويند و به سينه‌هاي کارآفرينان پناه مي‌برند. راستش را بخواهيد به اصلاح وضعيت دانشگاه‌ها در کوتاه‌مدت اميدي نداريم، از اين رو از بچه‌هاي استارت‌آپي درخواست مي‌کنيم به دعوت مراکز دانشگاهي براي حضور در کلاس‌ها و نشست‌ها پاسخ مثبت بدهند. براي بقا و تقويت اکوسيستم نياز به دانش و نيروهاي ماهر داريم.

اکبرهاشمی 

سردبیرهفته نامه شنبه 

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎