خطرپذیرهای فرابورس ۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه وارد اکوسیستم استارت‌آپی کرده‌اند

حسین نظام‌دوست، رئیس اداره نهادهای نوین مالی فرابورس ایران:
خطرپذیرهای فرابورس ۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه وارد اکوسیستم استارت‌آپی کرده‌اند
۲۴ بهمن ۱۳۹۶ بدون دیدگاه اکو سیستم https://goo.gl/bWRk56
حسین‌نظام‌دوست، رئیس اداره نهادهای نوین مالی فرابورس ایران از آخرین وضعیت شرکت‌های فرابورسی خبر می‌دهد و می‌گوید در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، امسال ۳ صندوق جسورانه در فرابورس تاسیس شده است به این معنی که پذیرش و درج شده‌اند. 
خطرپذیرهای فرابورس ۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه وارد اکوسیستم استارت‌آپی کرده‌اند

حسین‌نظام‌دوست، رئیس اداره نهادهای نوین مالی فرابورس ایران از آخرین وضعیت شرکت‌های فرابورسی خبر می‌دهد و می‌گوید در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، امسال ۳ صندوق جسورانه در فرابورس تاسیس شده است به این معنی که پذیرش و درج شده‌اند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس، یکم آرمان آتی و توسعه فناوری آرمانی، به ترتیب هرکدام ۵۰، ۱۰ و ۶۰ میلیارد تومان وارد این حوزه کرده‌اند. «طبق آخرین اخبار، صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس پارسیان ۷ قرارداد بسته است که  مهم‌ترین‌های آنها شیپور و بیمه‌بازار است. صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه یکم آرمان آتی ۳ قرارداد و صندوق سرمایه‌گذاری توسعه فناوری در شرف بستن یک قرارداد است. ۹صندوق هم مجوز موافقت اصولی تاسیس گرفته‌اند ولی هنوز تاسیس نشده‌اند که درصدد تاسیس آنها هستیم. تعدادی نیز درخواست دریافت موافقت اصولی دارند که در حال انجام روند مربوطه هستند.» به گزارش خبرگزاری شنبه‌پرس، رئیس اداره نهادهای نوین مالی فرابورس بیان می‌کند: «این خبر مهمی است که وی‌سی‌هایی که بعد از سال ۹۵ آغاز به کار کرده‌اند، طی یک سال، در رابطه با سرمایه‌گذاری استارت‌آپ‌ها موفق بودند. همانطور که نشان دادند، حوزه را کاملا بررسی می‌کنند و با خیلی از استارت‌آپ‌ها جلسه گذاشتند و مشغول بستن قرارداد هستند و این منابع را که تماما از بخش خصوصی تامین شده است، به استارت‌آپ‌ها تزریق می‌کنند.»

  •  دولت به صندوق‌ها کمک کند نه استارت‌آپ‌ها

نظام‌دوست اشاره می‌کند: «قطعا ما به کمک سیاستگذاران و قانونگذاران برای رفع موانع موجود، مانند موانع مالیاتی و ثبت شرکت و حقوقی و مالکیت فکری نیاز داریم. اینها موانعی است که شرکت‌ها  معمولا هنگام کار با آنها برخورد می‌کنند. بحث دیگری هم که وجود دارد این است که منابع دولتی به صورت متمرکز در این زمینه و به صورت مشارکتی هزینه شود نه به صورت تسهیلات. تا الان معمولا به صورت وام‌دهی و اعطای تسهیلات به استارت‌آپ‌ها بوده است که تجربه خوب و مدل موفقی نبوده. بنابراین بهتر است منابع به صندوق‌ها تزریق شود و دراصل به صورت غیرمستقیم روی استارت‌آپ‌ها سرمایه‌گذاری کنند.»

  •  فین‌استارز ۹۷

نظام‌دوست درباره رویداد سالانه‌ فین‌استارز هم می‌گوید: «این رویداد در اصل جایگاهی برای ارتباط ارکان زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی است‌ که اعضای آن شامل بخشی از سرمایه‌پذیران هستند مانند استارت‌آپ‌ها و صاحبان ایده و شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان‌ها، بخش دیگر سرمایه‌گذاران هستند که شامل وی‌سی‌ها و شتاب‌دهنده‌ها و سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی و همچنین فرشتگان کسب‌وکار می‌شوند. سمت دیگر هم حامیان جریان کارآفرینی و نوآوری، مانند سازمان بورس، بانک مرکزی، معاونت علمی و فناوری، دانشگاه‌ها و در کل منابع مالی دولتی و خصوصی هستند. بخشی هم مشاوران سرمایه‌گذاری و مربیان و منتورها خواهند بود. فین‌استارز در قالب یک پلتفرم این شبکه را برای استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای حوزه فناوری مالی جمع‌آوری می‌کند.»
نظام‌دوست در پایان بیان می‌کند: «رویداد سالانه فین‌استارز در حاشیه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه برگزار می‌شود. برای رویداد ۲۰۱۸ که اوایل سال ۹۷ برگزار خواهد شد، تا چند هفته آینده فراخوانی خواهیم داشت که در اصل اعلام عمومی برای ثبت‌نام و شرکت در رویداد است. در این فراخوان چالش‌هایی مطرح می‌شود و تیم‌هایی که در حل آنها موفق شوند، معرفی خواهند شد.»

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎