فرشید ایلاتی یک جوان ۳۰ ساله است که با هم‌بنیانگذارش حامد صالحی که در میانه راه با او همراه شده، استارت‌آپی به نشانی joomelk.ir‌ را راه‌اندازی کرده ‌که نه‌تنها به افراد کمک می‌کند که خانه دلخواه خود را برای خرید یا اجاره بیابند بلکه بستری را فراهم کرده ‌تا افرادی که قصد دارند ملک خود را بفروشند یا اجاره دهند نیز بتوانند مشتریان خود را راحت‌تر پیدا کنند. فرشید متولد شهر میاندوآب و دانش‌آموخته رشته مدیریت پروژه از دانشگاه علم و صنعت است و در حال حاضر نیز دانشجوی کارشناسی ارشد در همین رشته است. او مدت ۱۰ سال در زمینه اقتصاد مسکن کار می‌کرده و در مرکز مطالعات تکنولوژی گروه سیاستگذاری زمین و مسکن دانشگاه علم و صنعت به عنوان پژوهشگر فعالیت می‌کرده است. «‌در بحث سیاستگذاری مسکن سعی می‌کردیم با انجام پروژه‌های مختلف به دولت و سایر نهادهای مرتبط با بخش مسکن کمک کنیم تا بتوانند به طور کلی برای بازار مسکن، تامین نیاز مسکن یا تولید مسکن برنامه‌ریزی کنند و یا اینکه راهکارهایی را پیشنهاد می‌دادیم برای کنترل موثر‌تر قیمت مسکن. بخشی از این راهکارها نیز تا‌کنون عملیاتی شده ‌و بخشی از آن نیز در حد پایلوت باقی مانده است. دو پروژه ملی در این زمینه انجام دادیم؛ یکی پروژه شهام (شناسنامه هوشمند املاک و مستغلات کشور) که این پروژه در حد پایلوت پیش رفت و اخیرا قرار است مجدد فعال شود و وزارت مسکن نیز تمایل دارد این پروژه را ادامه دهد و پروژه ملی دیگری که ما در مرکز مطالعات تکنولوژی انجام دادیم پروژه کد رهگیری است که به ازای هر معامله‌ای که در بنگاه معاملات‌ املاک انجام می‌شود، افراد یک کد رهگیری دریافت می‌کنند که این باعث می‌شود‌ اطلاعات معاملات در اختیار دولت و نهاد نظارتی قرار بگیرد و مردم نیز با آرامش و اطمینان بیشتری بتوانند معاملات را انجام دهند. این پروژه‌ها نتیجه پژوهش‌های ما بود که به صورت تیمی در این بخش‌ها کار می‌کردیم و این پروژه‌ها را انجام دادیم.» فرشید با اینکه در زمینه کارهای پژوهشی خوب پیش رفته بود، ولی معتقد بود که پیش‌بردن کارها در بدنه دولت کار دشواری است و تمایل داشت که در همین زمینه کاری کسب‌وکاری برای خود راه‌اندازی کند و از همین جا ایده شکل‌گیری استارت‌آپ جوملک شکل می‌گیرد.

  •   جوملک چه‌کار می‌کند

جوملک دو خدمت اصلی را از یک طرف به مشاوران املاک و از طرف دیگر به افرادی که قصد خرید، فروش یا رهن و اجاره ملکی را دارند، ارائه می‌دهد؛ دو خدمت سفارش ملک و سپارش ملک. در سفارش ملک متقاضی خرید یا اجاره ملک درخواست خود را در سیستم جوملک ثبت می‌کند و این سفارش شامل این می‌شود که چه نوع ملکی با چه متراژی در چه محدوده‌ای و با چه بودجه‌ای نیاز دارد. درخواست متقاضی به مشاوران املاکی که در محله‌هایی که مدنظر است، ارسال می‌شود و به نوعی درخواست بین مشاوران املاک مختلف توزیع می‌شود. این کار باعث می‌شود که دیگر نیازی نباشد که متقاضیان حضوری به تعداد زیادی مشاور املاک مراجعه کنند. «‌در حال حاضر ۲۲۰۰ مشاور املاک در تهران در سیستم ثبت شده‌اند ولی هدف‌گذاری ما این است که تمام مشاوران املاک را پوشش دهیم.»

بعد از اینکه درخواست ارسال شد، مشاور درخواست را یا از طریق سایت یا از طریق ربات تلگرامی که به همین منظور تهیه شده است، مشاهده می‌کند و در فایل‌هایی که مالکان به او سپرده‌اند، بررسی می‌کند که کدام مورد به شرایط درخواست شده نزدیک است و اگر موردی پیدا کرد با متقاضی تماس می‌گیرد و از او دعوت می‌کند برای بازدید ملک به بنگاه او برود. در سپارش ملک متقاضی فروش یا اجاره ملک همین مراحل را می‌تواند طی کند تا بتواند ملک خود را سریع‌تر و راحت‌تر بفروشد یا اجاره دهد. «‌مشاوران به صورت کلی دو نوع نیاز دارند؛ نیاز اولشان این است که متقاضی مشتری هستند که ما خدمت سفارش ملک را به آنها معرفی می‌کنیم و برخی نیز نیازمند فایلی برای فروش یا اجاره هستند که ما خدمت سپارش را به آنها پیشنهاد می‌کنیم.» تا‌کنون حدود ۱۰ هزار نفر از خدمات جوملک استفاده کرده‌اند.

  •   فراز و نشیب‌هایی که جوملک با آن روبه‌روست

جوملک به نوعی واسط بین خریداران و فروشندگان است و در حال حاضر تمام خدمات به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار دارد «‌پلن درآمدی ما در آینده این است که از مشاوران املاک حق اشتراک دریافت کنیم. هزینه خدمات بسته به تعداد محله‌هایی که مشاوران انتخاب می‌کنند، به صورت ماهیانه تعیین می‌شود و از حداقل ۱۰هزار تومان شروع می‌شود.» با وجود اینکه یک سال از شروع فعالیت جوملک می‌گذرد و هنوز به درآمدزایی نرسیده، توانسته است که در این مدت سرمایه‌ای را جذب کند تا بتواند از این طریق هزینه‌ها را پوشش دهد و در حال حاضر تحت سرمایه‌گذاری یک شرکت خصوصی است. فرشید می‌گوید از زمانی که کار را شروع کرده‌اند با چالش‌های مختلفی رو‌به‌رو بوده‌اند «‌چالش‌ها دو‌سویه است؛ از طرفی مردم باید اعتماد کنند و از طرف دیگر مشاوران. ما سعی کردیم با ارتباط‌سازی‌هایی که انجام می‌دهیم، کاری کنیم که خودمان را بهتر معرفی کنیم‌ ولی فرهنگ‌سازی این موضوع با توجه به اینکه یک فرهنگ جدید است، بسیار زمانبر است و در حوزه تبلیغات و تولید محتوا و رسانه کارهای زیادی باید انجام دهیم. ما در این زمینه‌ها در حال فرهنگ‌سازی هستیم تا مردم این نوع خدمات را بپذیرند. 

در سایت‌هایی که در حال حاضر در این زمینه کار می‌کنند، افراد بیشتر تمایل دارند بی‌واسطه معاملات را انجام دهند. بر همین اساس قصد داریم این موضوع را شفاف کنیم و خدمات ما آنقدر ارزش داشته باشد که افراد با توجه به هزینه‌ای که می‌کنند، حاضر باشند از این خدمات استفاده کنند و معاملات را در یک محیط امن انجام دهند.»­­­­

لینک کوتاه : http://bit.ly/2Lqstea

دیدگاه شما چیست؟

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید