با سی‌فایو، سایت بساز

رسول زارع از سایت‌ساز آنلاین‌شان می‌گوید
با سی‌فایو، سایت بساز
با گسترش اینترنت، تقاضا برای طراحی وب‌سایت نیز به همان نسبت افزایش یافته ‌و اکثر کسب‌و‌کارهایی هم که در فضای آفلاین فعالیت دارند تمایل دارند که وب‌سایتی را داشته باشند تا از این طریق بتوانند بهتر با مخاطبان در ارتباط باشند. بر همین اساس در فضای استارت‌آپی نیز استارت‌آپ‌های سایت‌ساز زیادی شروع به فعالیت کرده‌اند...
با سی‌فایو، سایت بساز

با گسترش اینترنت، تقاضا برای طراحی وب‌سایت نیز به همان نسبت افزایش یافته ‌و اکثر کسب‌و‌کارهایی هم که در فضای آفلاین فعالیت دارند تمایل دارند که وب‌سایتی را داشته باشند تا از این طریق بتوانند بهتر با مخاطبان در ارتباط باشند. بر همین اساس در فضای استارت‌آپی نیز استارت‌آپ‌های سایت‌ساز زیادی شروع به فعالیت کرده‌اند. علی‌رغم تعداد زیاد این استارت‌آپ‌ها به نظر می‌رسد این بازار همچنان کشش لازم را دارد و می‌تواند پاسخگوی استارت‌آپ‌ها با این تعدد باشد. استارت‌آپ سی‌فایو به نشانی 
see5.ir‌ یک سایت‌ساز است که توسط رسول زارع و برادرش سجاد و یکی از فعالان زمینه فناوری اطلاعات در شهر مشهد به نام علی اکبر کریمان راه‌اندازی شده است. رسول ۳۰ ساله و سجاد ۳۱ است و هر دو متولد شهر مشهد هستند. آنها در سال ۹۱ شرکتی را به نام اسپاد راه می‌اندازند و در آن به تولید نرم‌افزارهای تحت وب سفارش مشتری می‌پردازند. این شرکت همچنان پا‌برجاست و در حال حاضر نرم‌افزارهای تحت وب مانند سامانه پیام کوتاه، سیستم‌های پایش خبر و غیره را تولید می‌کنند و تحلیل‌های دیتا آنالیتیک و دیتا ماینینگ نیز انجام می‌دهند. رسول می‌گوید: «‌ما در کنار کارهای مختلفی که حوزه نرم‌افزاری انجام می‌دادیم، پروژه‌های طراحی سایت را نیز قبول می‌کردیم‌ ولی مشکلی که در اکثر سفارش‌دهندگان طراحی سایت وجود داشت، این بود که دقیقا نمی‌دانستند که از سایت خود چه می‌خواهند و با توجه به اینکه تنوع تمپلیت‌ها نیز زیاد بود، معمولا تصمیم‌گیری سخت می‌شد. ما برای اینکه این مشکل را حل کنیم، تصمیم گرفتیم در کنار فعالیت‌های دیگری که داشتیم وب‌سایتی را راه‌اندازی کنیم تا کاربر بتواند براساس حوزه کاری خود تمپلیت‌های مرتبط را مشاهده و انتخاب کند.» ایده سی‌فایو به نظر اسکیل‌پذیر می‌رسید و با بررسی اعداد و ارقامی که در این بازار وجود داشت، این اطمینان برای آنها حاصل شد. کار کردن در این حوزه می‌تواند سودآور باشد. «‌ما سایت‌‌سازهای خارجی را بررسی کردیم که یکی از معروف‌ترین آنها نزدیک به ۱۰۰ میلیون نفر کاربر داشت و از طرف دیگر تعداد دامنه‌هایی که در سال‌های اخیر ثبت شده بود، فقط در دامنه ir حدود ۹۰۰ هزار دامنه بود و این نشان می‌داد نیاز ایجاد سایت و یا کسب‌وکار آنلاین در ایران وجود دارد و حجم تقاضا برای ایجاد سایت در کشور قابل توجه است.» 

 سی‌فایو چیست
سی‌فایو بستری است که به کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط این امکان را می‌دهد که ظرف چند دقیقه سایت خود را بسازند. «‌ما در سی‌فایو دو فاکتور تنوع در انواع کسب‌وکار و تنوع در سلیقه کاربران را در نظر می‌گیریم و براساس سلیقه و ترند بازار نوع تمپلیت‌هایی که ارائه می‌دهیم را تغییر می‌دهیم. در سی‌فایو قالب‌ها در دسته‌بندی‌های مختلفی مشخص شده‌اند که کاربران می‌توانند براساس نوع کسب‌وکار خود قالب و تمپلیت مرتبط آن را پیدا کنند، قالب‌های مختلف در آن نوع را با هم مقایسه و در نهایت تمپلیت مورد نظر خود را انتخاب کنند. در حال حاضر حدود ۱۰۰ قالب سایت در سی‌فایو وجود دارد.» 
کاربران برای اینکه از خدمات سی‌فایو استفاده کنند، بعد از ثبت‌نام در سایت می‌توانند مرحله به مرحله پیش بروند و سایت خود را بسازند. در مرحله اول براساس کسب‌وکار و سلیقه خود گروه شغلی مورد نظر را انتخاب می‌کند و بعد از آن از میان قالب‌های آن دسته‌بندی، تمپلیت مورد علاقه خود را انتخاب می‌کند و وارد مراحل ساخت می‌شود. در فرآیند ساخت، کاربران دامنه خود را وارد می‌کنند و دستور ساخت را اعمال می‌کنند. بعد از اینکه کلید ساخت توسط کاربر انتخاب می‌شود، تمام مراحل برای ساخت یک سایت کامل ‌روی‌ هاست و سرور توسط سی‌فایو انجام می‌شود و سایت به کاربر تحویل داده می‌شود و اطلاعات مربوط به پنل مدیریت برای کاربر اس‌ام‌اس و ایمیل می‌شود. این فرآیند به صورت کلی ۲ دقیقه زمان می‌برد. «‌تفاوت اصلی که کار ما با سایر سرویس‌های سایت‌ساز دارد، این است که اکثر این سایت‌ها به صورت شبکه‌ای کار می‌کنند و‌ هاست اشتراکی در اختیار کاربران قرار می‌دهند. در صورتی که کاربر در سی‌فایو یک‌ هاست مستقل برای سایت خود دارد. علاوه بر این در کنار ساخت سایت، کاربر می‌تواند از فیلم‌های آموزشی و کارگاه آموزشی آنلاین مربوط به قالبی که خریداری کرده است، استفاده کند.»
کاربران در ابتدا به مدت یک هفته می‌توانند از سایتی که ساخته‌اند، استفاده کنند و در صورت تمایل برای استفاده همیشگی از سایت هزینه اشتراک را پرداخت کنند. «‌پکیج ۲۹۵ هزار تومانی پرفروش‌ترین پکیج است که به ازای دریافت یک سایت کامل، یک گیگ‌ هاست، دامنه رایگان ir  و یک سال پشتیبانی کامل از کاربر دریافت می‌شود. قیمت پکیج دیگر ۴۹۵هزار تومان است که در آن علاوه بر خدمات ذکر‌شده چکاپ دوره‌ای، خدمات سئو و ۳ گیگ‌ هاست ارائه می‌دهیم.» 

 فراز و نشیب‌های سی‌فایو
رسول می‌گوید دقیقا زمانی که می‌خواستند کار را شروع کنند، او مجبور بوده ‌به سربازی برود و رها‌کردن کار در ابتدای کار چالش بزرگی برایشان به حساب می‌آمده ولی با تقسیم کاری که کرده‌اند توانسته‌اند این چالش را پشت سر بگذارند. با اینکه این چالش سرعت رشد آنها را کند کرده بود، ولی با این وجود مانع توقف در کار نشد. علاوه بر این، رفت‌و‌آمد نیروها و اینکه در کار نمی‌مانند و به دلیل فضای داغ استارت‌آپی به دنبال فرصت‌های بهتر و راه‌اندازی استارت‌آپ خود بودند، چالش دیگر آنها بود. 
با این وجود آنها تاکنون توانسته‌اند نقطه سر به سر را رد کنند و حدود ۳۵ درصد سهم سایت‌سازها در اختیار سی‌فایو است و تا‌کنون حدود ۵۰ هزار سایت از این طریق ساخته شده ‌و اخیرا توانسته‌اند سرمایه‌گذار نیز جذب کنند. رسول می‌گوید در حال حاضر در مرحله بلوغ به سر می‌برند و اهداف بلندپروازانه‌ای را در سر می‌پرورانند و قصد دارند به یک سایت‌ساز در سطح منطقه تبدیل شوند. ولی در این زمینه رقبای زیادی هستند که در فیلد کار آنها کار می‌کنند. «‌من به رقبا به دید مثبت نگاه می‌کنم و به نظرم رقیب برای ما مفید است زیرا فرهنگ بازار را می‌سازد و فضای بازار را داغ می‌کند. همچنین تمرکز ما در ‌ارائه تمپلیت‌های زیبا و ارائه‌ هاستینگ مستقل است که به نظرم می‌تواند ما را از رقبا متمایز کند.» 

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎