اکوسیستم استارت‌آپی استرالیا در آستانه یک طوفان سهمگین

پیام معنادار حمایت استرالیایی‌ها از استارت‌آپ‌ها
اکوسیستم استارت‌آپی استرالیا در آستانه یک طوفان سهمگین
۰۳ اسفند ۱۳۹۵ بدون دیدگاه اکو سیستم روشنک ایرانمهر https://goo.gl/RVFC34
دولت استرالیا یک بخش ۶۰ میلیون دلاری را برای تامین بودجه ساخت اکوسیستم از طریق LaunchVic مستقل خود کنار گذاشته است. طبق آمار، حدود چهارصد اپلیکیشن در LaunchVic ثبت شده‌اند ...
اکوسیستم استارت‌آپی استرالیا در آستانه یک طوفان سهمگین

استرالیا با یک فرصت ناب برای راه‌اندازی اکوسیستم استارت‌آپی مواجه است که یک گام جدید برای اقتصاد این کشور به شمار می‌رود. در قرن گذشته، هنری فورد با خرید خط تولید اتومبیل خودروی موتوری را معرفی و یک اکوسیستم صنعتی کامل را نه تنها در خودرو بلکه در بین ارائه‌دهندگان بالا و پایین‌دست ایجاد کرد؛ از قطعات گرفته تا پتروشیمی، تا شبکه‌های جاده‌ای و خدمات. به همین روال، وقتی ارزش از موفقیت اپل، فیس‌بوک، گوگل و آمازون به وجود آمد، هزاران میلیونر و بنیانگذار جدید یک صنعت کامل را آغاز کردند.
استرالیا هم می‌خواهد در حوزه استارت‌آپ‌ها همین کار را انجام دهد و امیدوار است دیگران نیز دنباله‌روی آن‌ها باشند. سرمایه‌گذاری اصلی و موفقیت عمده که تعداد زیادی از بنیانگذاران، مشاوران و سرمایه‌گذاران موفق را وارد بازار خواهد کرد و آنها با پول، تخصص، شبکه‌ها و دانش‌ خود به اکوسیستم کمک می‌کنند.
به همین منظور دولت استرالیا یک بخش ۶۰ میلیون دلاری را برای تامین بودجه ساخت اکوسیستم از طریق LaunchVic مستقل خود کنار گذاشته است. طبق آمار، حدود چهارصد اپلیکیشن در LaunchVic ثبت شده‌اند.
احتمال دارد بیش از یک‌سوم از ۴۰۰ اپلیکیشن از استارت‌آپ‌های فردی به ایجاد این اکوسیستم مرتبط نشوند و فقط اپلیکیشن‌هایی برای تامین بودجه مورد نیاز برای ایده‌های استارت‌آپی باشند. یک‌سوم دیگر اپلیکیشن‌ها به رشد واقعی منجر نخواهند شد، اما فرصت‌هایی را به وجود خواهند آورد مانند اپلیکیشن‌های دانشگاهی، کمک‌هزینه تحقیقات، مجموعه ایده‌هایی که کارساز نبوده‌اند یا سایر ایده‌هایی که کمی به ایجاد اکوسیستم ما مربوط می‌شوند.
این بدان معناست که هنوز تقاضای زیادی برای بیش از ۱۰۰ اپلیکیشن واقعی وجود دارد که ثبت شده‌اند. دولت استرالیا نیز هوشمندانه تصمیم گرفته تا مقدار مبلغ اختصاص داده‌شده به این حوزه را منتشر نکند.
اگر این اپلیکیشن‌ها هوشمندانه انتخاب شوند، فرصتی برای آنها به منظور تامین بودجه تمام آنها ایجاد خواهد شد‌ و سپس در عرض دو تا سه سال آینده، بسته به تقاضا، چیزی حدود۳۰ تا ۶۰ میلیون دلار بودجه را کاهش خواهد داد. در سال‌های بعدی نیز احتمال دارد نیازی به تخصیص بودجه وجود نداشته باشد.
در حال حاضر که مقداری از بودجه دولت استرالیا صرف کارهای سیاسی شده و با توجه به اینکه تا انتخابات بعدی هنوز دو سال و نیم مانده است، صرف هزینه به دولت فعلی امکان می‌دهد تا از این سرمایه‌گذاری خود به موقع بهره‌برداری کنند و این یک معیار موفقیت برای انتخابات آنها شود.
فرصت دیگر آن است که استانداردها برای ایجاد اکوسیستم استارت‌آپی در استرالیا بالاتر رود. در این صورت سایر کشورها به سختی می‌توانند دنباله‌رو نشوند.
مسلماً سایر کشورها از نتیجه یک اکوسیستم در حال رشد تاثیر خواهند گرفت. آنها نیز باید استانداردها را نه در تامین بودجه استارت‌آپ‌ها بلکه در تامین بودجه فعالیت‌های اکوسیستمی بالا برند. این را باید با فرصت‌های ایجاد شده توسط دولت فدرال برای تزریق بودجه جدید در مراحل اولیه در نتیجه تغییرات در قوانین پیرامون سرمایه‌گذاری، در کنار یکدیگر قرار داد.
آیا این نباید دلیلی باشد برای داشتن یک بودجه تا روی ایده‌های آینده سرمایه‌گذاری شود؟ چرا نباید یک بودجه متمرکز بر فرصت‌های آتی وجود داشته باشد؟ کشور استرالیا‌ به لطف دولت و مردم این کشور، هزاران میلیارد دلار سود کسب کرده است‌ و تلاش‌های آن‌ها برای راه‌اندازی یک اکوسیستم استارت آپی اینگونه تعبیر می‌شود که راهی است برای  اینکه این پول‌ها را برای روز مبادا ذخیره کنند. زیرا استرالیا به نقطه‌ای خواهد رسید که روزهای خوب، اعم از توسعه بازار سهام‌ یا بحران قیمت، یا حباب‌های پنهان و غیر‌قابل پیش‌بینی دیگر، تمام خواهند شد‌ و در این نقطه زمانی است که نسل فعلی این کشور هم آنچه را که بسیاری از نسل‌های قبل از آن‌ها تجربه کرده‌اند، تجربه خواهند کرد. از این روست که آن‌ها به خود می‌گویند باید خود را آماده کرد. نه‌تنها در حدود توانایی‌های خود زندگی کنند، بلکه روی نبوغ و عقل خود نیز تکیه داشته باشند. در این زمان است که می‌توانند وقتی به عقب بازمی‌گردند و به اقدامات دولت استرالیا در حوزه ایجاد اکوسیستم استارت‌آپی کشور نگاهی می‌اندازند، لبخند رضایت بر لب‌های آن‌ها بنشیند.
ریسک واقعی آن است که پروژه‌هایی که در آنها موفق بوده‌اند، ممکن است آنقدر که باید برای اکوسیستم استارت‌آپی مفید واقع نشوند. در این روند باید ابتدا خود را نجات داده تا بتوانند دیگران را نیز نجات دهند.
وقتی کارآفرینانی که اپلیکیشن‌های خود را عرضه کرده‌اند، برای زنده ماندن دست و پا می‌زنند، باید همین کار را بکنند. باید ابتدا ماسک خود را بپوشند‌ و به سراغ پروژه‌هایی بروند که ابتدا آنها را می‌سازند.
بنابراین دولت استرالیا یک فرصت خوب دارد تا به اکوسیستم‌ استارت‌آپی نشان دهد که درباره طرح‌ها جدی فکر می‌کنند. به طور خلاصه،  کارشناسان فناوری می‌گویند استارت‌آپ‌های استرالیا باید به فکر برنامه‌ریزی و آماده کردن یک اکوسیستم استارت‌آپی بزرگ‌تر باشند و در این راستا تلاش کنند.

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎