اوضاع خوبه؟

اوضاع خوبه؟
۲۹ Shahrivar 1395 بدون دیدگاه فین تک رسول قربانی https://goo.gl/JJ9sj8
در گوشه بحثی نشسته بودم که بزرگان صنعت بانکداری و پرداخت ایران با هم صحبت می‌کردند که یکی از آن‌ها گفت: «مدیران بانکی که فقط با مرگ‌ومیر، سرمایه‌گذاری در محل دیگر، سمت و مقام دیگر، عزیمت به دیار کفر و یا نهایتا پرونده تخلف یا قضایی، نهاد پولی را ترک کرده‌اند، همگی مدعی بانکداری الکترونیک، پرداخت الکترونیک و بانکداری فلان و بهمان هستند ولی به‌جای کاستن از تعداد شعب، هر روز متقاضی تأسیس شعبه جدید هستند؛ یعنی حرکتی برعکس تمام مدعیان در اروپا.»  

این جمله دل هرکسی که کمی دردآشنا باشد را به درد می‌آورد. این واقعیت ناراحت‌کننده‌ترین واقعیت امروز بانکداری ماست. چرا چنین شده‌ایم؟ چرا درد را می‌بینیم و ترجیح می‌دهیم سکوت کنیم؟ آیا به این دلیل است که ما هنوز گرفتار درآمدهای نفتی هستیم و هنوز هم باور داریم که این روزهای سخت می‌گذرد و دوباره به آن روزهای هیجان‌انگیز نفت بشکه‌ای بالای ۱۰۰ دلار برمی‌گردیم؟
هفته گذشته سورنا ستاری، رئیس بنیاد ملی نخبگان و معاون رئیس‌جمهور، در برنامه دورهمی حاضر شده بود و یکی از کلیدواژه‌هایی که تکرار می‌کرد بحث استارت‌آپ‌ها بود. مهران مدیری با اینکه در گفت‌وگو با او راحت نبود و خود ستاری هم گفت که جزو انسان‌های تلخ است و تلاش کرد کمی شادتر به نظر برسد، در برابر پرسش مدیری که «اوضاع خوبه؟» سعی کرد از بخش‌های مثبت و از استارت‌آپ‌ها بگوید و حتی تکرار واژه اوضاع خوبه مدیری هم باعث نشد او برخلاف تلخی که گفته بود تکه‌های تلخ را برجسته کند. حالا می‌توان درباره استارت‌آپ‌های فین‌تک پرسید و اینکه آیا اوضاع خوبه؟ به‌راستی این روزها اوضاع خوب است؟ آیا بد بودن اوضاع بانکی به این معناست که این فرصتی برای فین‌تک‌هاست؟
وقتی‌که بانک‌های ما حال و روز خوشی ندارند، شاید انتظار اینکه فین‌تک‌ها حال‌شان خوب باشد، انتظار زیادی است. اما باید دقت کنیم که نمی‌خواهیم در این حال بد بمانیم و باید با همفکری و تعامل به سمت روزهای بهتر گام برداریم.

 

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎