استارت آپ چیست؟

استارت آپ چیست؟
۰۳ Aban 1396 بدون دیدگاه سلبریتی رضا قربانی https://goo.gl/vyJVPe
رضا قربانی سردبیر ماهنامه عصر تراکنش| استارت‌آپ چیست؟ تعریف استارت‌آپ آسان نیست؛ مثل تعریف مدیریت. بیشتر تعریف‌ها ولی در این اشتراک دارند که استارت‌آپ کسب‌وکار نوپایی است که هنوز به سوددهی نرسیده و احتمال رسیدن به موفقیت آن اندک است، ولی اگر موفق شود این قابلیت را دارد که مقیاس‌پذیر باشد ...
استارت آپ چیست؟

منظورم از مقیاس‌پذیر هم این است که رابطه بزرگ‌شدن کسب‌وکار متناسب با افزایش منابع کسب‌وکار نیست؛ یعنی اگر مشتریان استارت‌آپی ۱۰ برابر شوند این استارت‌آپ مجبور نیست به همان نسبت منابعش را افزایش دهد. منابع هم از منابع انسانی گرفته تا زیرساخت‌های فنی را شامل می‌شود. اگر کسب‌وکاری متناسب با بزرگ‌شدن بخواهد منابع بیشتری مصرف کند استارت‌آپ نیست. ما قبل از استارت‌آپ‌ها، کسب‌وکارهای بزرگ و کسب‌وکارهای کوچک را داشتیم. برخی به‌اشتباه استارت‌آپ را با کسب‌وکار کوچک اشتباه می‌گیرند. تفاوت مهم کسب‌وکار کوچک و استارت‌آپ در مقیاس‌پذیری است. منتها نکته مهم این است که وقتی یک استارت‌آپ بزرگ می‌شود، دیگر وارد همان دنیایی می‌شود که پیش‌ازاین کسب‌وکارهای بزرگ در آن حضور داشتند. منتها کسب‌وکارهای بزرگی که قبلا استارت‌آپ بودند، سعی می‌کنند فرهنگ استارت‌آپی‌شان را حفظ کنند.
درباره اکوسیستم استارت‌آپی در ایران صریح و کوتاه می‌گویم که اوضاع خوب نیست. بیشتر استارت‌آپ‌های ایرانی متمرکز بر خدمات شده‌اند و کمتر به دنبال تولید هستند. منظورم از تولید فقط سخت‌افزار نیست و در زمینه‌های نرم‌افزاری هم دچار مشکل هستیم و حتی استارت‌آپ‌های معروف ایرانی در زمینه نرم‌افزار تولید ندارند و بیشتر یک کسب‌وکار خدماتی هستند. در نمایشگاه جیتکس یکی از استارت‌آپ‌هایی که خیلی مورد توجه قرار گرفت، کسب‌وکاری بود که سه‌چرخه‌ای هوشمند ساخته بود که معایب اسمارت‌های دوچرخ را رفع کرده بود. تأکید می‌کنم که اصرار بر تولید سخت‌افزار ندارم. حتی در حوزه‌ای مانند تولید محتوا هم که نگاه می‌کنید، بیشتر وب‌سایت‌های خبری ایران محتوای دیگران را کپی می‌کنند و این پدیده‌ای است که در آمریکا و اروپا اصلا‌ وجود ندارد. تکراری‌بودن ایده‌ها مهم نیست. سن کسب‌وکارها مهم نیست. مهم این است که به سمت تولید حرکت کنیم و از تمرکز بیش‌ازحدی ‌روی خدمات کم کنیم. 

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎