یکی از آنها متواضعانه پرسید «کار استارت‌آپی چیه؟» برای خود من هم این موضوع تبدیل به یک سوال و دغدغه شد.  اما هرچه در ادبیات علم کارآفرینی غور کردم، تعریف دقیق و جامعی از مفهوم استارت‌آپ نیافتم؛ اما همه‎ تعاریف موجود معمولا در داشتن این سه ویژگی، به ترتیب اهمیت، مشترک بودند:  استارت‌آپ باید مقیاس‎پذیری بالایی داشته باشد؛ از فناوری‎های نوین در ارائه‎ ارزش پیشنهادی خود به مشتری بهره بگیرد و در نهایت میزان نوآوری به کار رفته در آن قابل‌توجه باشد. در نتیجه، نباید کسب‌وکارهایی که همان مدل‎های سنتیِ خلق ارزش را مبنا قرار داده و تنها به صورت موضعی، بخشی از فرایند زنجیره‎ تولید خدمت را بهینه کرده‎اند، استارت‌آپ نامید.  

اکوسیستم ایران از این منظر هنوز بسیار جوان و نابالغ است؛ اگرچه سرعت رشد آن بسیار قابل‌توجه است و من به‌خوبی این سرعت رشد را در دو سال اخیر که به این مجموعه ملحق شده‎ام مشاهده می‌کنم.  البته باید توجه داشت که بسیاری از استارت‌آپ‎های موفق ایرانی در واقع کپی‎برداری از نمونه‎های موفق خارجی هستند.  اما به باور من این موضوع طبیعی و بدون اشکال است؛ چون برای موفقیت یک استارت‌آپ و زبانزد شدن آن، مهم‎تر از ایده‎ خوب، کیفیت بالای اجراست‌ و کیفیت اجرا امری نیست که کپی‎پذیر باشد. اگر اکوسیستم با همین روند به رشد خود ادامه دهد، من انتظار دارم که در 3 سال آینده شاهد عرضه‎ عمومی اولین استارت‌آپ بوده و در افقی 5 الی 7 ساله، حداقل 10استارت‌آپ با ساختار سهامی عام داشته باشیم.   

نکته‎ نهایی اینکه، تقریبا تمام استارت‌آپ‏هایی که اسم‌شان به عنوان الگوی موفقیت بر سر زبان‎هاست، بین 3 تا 7 سال فعالیت مستمر و فشرده و واقعی داشته‎اند تا در نهایت به نقطه‎ موجود رسیده‎اند.  در نتیجه جوانان پرانگیزه‎ای که تنها وضع موجود این استارت‌آپ‎ها را دیده و به راه‎اندازی کسب‌و‌کار خود علاقه‎مند شده‎اند، باید بدانند که برای موفقیت در این مسیر باید قلبی تپنده و پرامید، دلی محکم و آماده‎ مشکلات و کفشی آهنین با خود داشت.  در صورتی که کسی این التزامات را به تمامی فراهم کند و در انتخاب بهترین ایده برای راه‎اندازی یک استارت‌آپ واقعی دقت کند، می‎تواند انتظار در آغوش کشیدن شاهد زیبای موفقیت و اثرگذاری را هم داشته باشد. 

مدیر فایننس گروه سرمایه‌گذاری رهنما

لینک کوتاه : http://bit.ly/2LrHBIb

دیدگاه شما چیست؟

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید