همه ما می‌دانیم که آمستردام یکی از مراکز استارت‌آپی پیشرو در سطح جهان است. استارت‌آپ‌ها عاشق آمستردام هستند و دلیل خوبی نیز برای این علاقه‌مندی دارند: از پشتیبانی مداوم از استارت‌آپ‌ها گرفته تا دسترسی به استعدادها و اتصال پیشرفته. در این شهر فضای زیادی برای رشد و توسعه استارت‌آپ‌ها وجود دارد. 

بنابراین جای تعجب نیست که در گزارش اکوسیستم استارت‌آپی جهانی، استارت‌آپ ژنوم 2018 عملکرد آمستردام مثبت باشد. در این تحقیق داده‌های مربوط به حدود 100اکوسیستم، 10هزار مدیر اجرایی استارت‌آپی و یک میلیون شرکت جمع‌آوری شده است و وضعیت برترین اکوسیستم‌های استارت‌آپی دنیا را نشان می‌دهد.

نه‌تنها در این گزارش آمستردام یکی از 20اکوسیستم استارت‌آپی برتر شناخته شده است، بلکه این شهر جزء 10 اکوسیستم برتر برای اتصال محلی نیز معرفی شده است. به این معنی که کارآفرینان این شهر به شبکه‌های محلی متصل هستند. نزدیکی فیزیکی این شبکه‌ها را قدرتمندتر می‌کند و موجب می‌شود که فقط 30 دقیقه از منطقه کلانشهر آمستردام فاصله داشته باشند.

به گفته سارا کاسلینسکا، مدیرعامل لیمیت‌لس، تعداد زیادی بانک‌ در آمستردام وجود دارد که در مقیاس جهانی فعالیت دارند، اما چون این شهر کوچک است، میزان مشارکت با اکوسیستم استارت‌آپی بسیار بالا‌‌ست.

حال که صحبت از بانک شد، باید گفت که استارت‌آپ‌های آمستردام در خط مقدم حوزه فین‌تک قرار دارند. طبق گزارش، این شهر دارای یکی از برترین اکوسیستم‌های فین‌تک است و عملکرد آمستردام در زمینه پرداخت، هویت دیجیتال و امنیت سایبری مثبت است. اولین استارت‌آپ مشهور هلند، آیدن‌ و نیز شرکت بانکداری مبتنی بر فضای ابری اوهپن و استارت‌آپ‌ امنیت سایبری الکتریک آی‌کیو از جمله استارت‌آپ‌های برتر آمستردام در گزارش سال 2018 شناخته شده‌اند. 

پیتر وان درداز، هم‌بنیانگذار شرکت آیدن، می‌گوید: «با رشد شرکت، ما بیش از پیش پی می‌بریم که آمستردام بهترین مکان برای راه‌اندازی دفتر مرکزی ما بوده است. مردم از زندگی و کار در این شهر لذت می‌برند. می‌توان گفت آمستردام به ما در جذب استعدادها کمک می‌کند.» در این گزارش آمستردام به عنوان شهری پیشرو در حوزه کشاورزی و فناوری کشاورزی نیز معرفی شده است. این صنعت به لطف نوآوری و فناوری‌های جدید در آمستردام رونق گرفته است. جان ملینگ، مدیر استارت‌لایف، می‌گوید: «در هیچ جایی از دنیا به جز هلند نمی‌توانیم این حجم از دانش، فناوری و علاقه به مواد غذایی و کشاورزی را بیابیم.»

نماینده ویژه استارت‌آپ دلتا می‌گوید اینکه آمستردام جزء 20 اکوسیستم استارت‌آپی برتر دنیا‌ست، قانع‌کننده نیست. این شهر باید به اولین اکوسیستم استارت‌آپی برتر تبدیل شود. آینده باید اینگونه باشد تا هلند بتواند جایگاه خود را در بین ابرقدرت‌هایی مانند چین و آمریکا حفظ کند.

کاملا مشخص است که استارت‌آپ‌ها در هلند و آمستردام آینده روشنی پیش رو دارند. این شهر به سرعت به سوی دستیابی به اهداف آمستردام پیش می‌رود تا به بزرگ‌ترین حامی اکوسیستم برای شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های در حال رشد تبدیل شود. تا‌کنون این شهر توانسته ‌شرکت‌های فناوری و سرمایه‌گذاران بسیاری را از سراسر دنیا جذب کند و این شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران به پر‌جنب‌و‌جوش‌بودن صحنه فناوری و استارت‌آپی هلند کمک می‌کنند.

لینک کوتاه : http://bit.ly/2PaGnTY

دیدگاه شما چیست؟

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید