استارتاپ چیست؟

استارتاپ چیست؟
۰۳ Aban 1396 بدون دیدگاه سلبریتی https://goo.gl/xPNMmr
محمدرضا هاشمی برگزارکننده همفکر مشهد | استارت‌آپ راهی است که گروهی از افراد به‌منظور رسیدن به یک مدل درآمدزایی برای کسب‌و‌کارشان باید طی کنند. ممکن است این راه، پیچ‌وخم‌های زیادی داشته باشد و گاهی به بیراهه برسد و مجبور به برگشت شوند. بنابراین کسب‌وکارهایی که نقطه شروع و پایان‌شان مشخص باشد، استارت‌آپ نیستند ...
استارتاپ چیست؟

به نظر من مهم‌ترین مولفه یک استارت‌آپ عدم قطعیت است، اعضای آن همیشه به دنبال راه‌حل باشند و در سریع‌ترین حالت بتوانند خیلی ساده آن را اجرا کنند و محصول‌شان را بفروشند. اکوسیستم استارت‌آپی ایران هنوز اول راه است و نیاز به حمایت دارد، همین که در بسیاری از حوزه‌های استارت‌آپی هنوز قانونی نوشته نشده و حساسیت‌های گوناگونی وجود دارد، نشان‌دهنده این نوپایی و یادآوری این جمله است که «همیشه اولش سخته».
در مدل کسب‌وکاری استارت‌آپی، تکراری‌بودن ایده مهم نیست، سرعت و مدل اجراست که سرنوشت بازار آن ایده را تعیین می‌کند، اینکه در اکوسیستم ایران که هنوز در حال شکل‌گیری است، توقع داشته باشیم همه یا بیشتر ایده‌ها نوآورانه باشند، دور از ذهن است، یک استارت‌آپ می‌تواند از بازارهای کوچک شروع کند، تکراری باشد و مشکلات خیلی ساده مردم را حل کند و محصول یا خدماتش را بفروشد. اگر استارت‌آپی تمرکز داشته باشد، در اکثر مواقع در سال‌های اولیه شکل‌گیری‌اش به نتیجه می‌رسد و اگر نرسد این یک نشانه است که دیگر نباید آن کار را ادامه داد بلکه باید به دنبال راه‌حل جدیدی برای ارائه ارزش به مشتری‌ها بود. استارت‌آپ‌هایی که عمرشان بالای ۴-۳سال باشد یا باید شکست‌خورده باشند، یا تبدیل به یک کمپانی (هرچند کوچک) شده باشند، در هر دو صورت دیگر استارت‌آپ نیستند.

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎