استارتاپ چیست؟

استارتاپ چیست؟
۰۲ Aban 1396 بدون دیدگاه سلبریتی https://goo.gl/4F5sps
محسن ملایری مدیرعامل آواتک | به نظر من استارت‌آپ شرکتی است که با استفاده از تکنولوژی ارزش جدیدی را در بازار خلق می‌کند و به واسطه بهره‌گیری از تکنولوژی با سرعت زیادی می‌تواند رشد کند. به همین دلیل فکر می‌کنم که مهم‌ترین ملاکی که یک شرکت استارت‌آپی را از سایر شرکت‌ها و کسب‌وکارها متمایز می‌کند، سرعت رشد آن است و برای اینکه سرعت رشد بالایی را تجربه کند، باید مزیت رقابتی داشته باشد و ...
استارتاپ چیست؟

 این مزیت رقابتی معمولا نتیجه استفاده از فناوری است تا ‌بتواند در بازار منجر به خلق ارزش شود. به همین دلیل این نوع کسب‌وکارها ناخودآگاه نوآورانه می‌شوند. 
همچنین تفاوتی که بین شرکت‌های استارت‌آپی و سایر شرکت‌های کوچک وجود دارد هم در مقوله سرعت رشد نهفته است. بنابراین نمی‌توانیم یک رستوران یا بقالی را استارت‌آپ بنامیم. مبحث دیگری که در مورد استارت‌آپ بودن یا نبودن شرکت‌ها مطرح می‌شود، مربوط به تکراری‌بودن یا نبودن ایده کسب‌وکار است که به نظر من چنین چیزی هیچ تاثیری در این مقوله استارت‌آپ‌بودن یا نبودن ندارد.
اما اگر در بازاری شرکتی مانند اوبر یا آمازون شکل نگرفته است و کارآفرینی محلی به راه‌اندازی آن اقدام می‌کند، در واقع اقدام یک نوآوری با استفاده از تکنولوژی در یک بازار است که قبلا این ارزش در آن خلق نشده است.‌ بنابراین تکراری‌بودن ایده مشکلی ندارد، اما اگر امروزه کسی بخواهد شرکتی مشابه اسنپ در بازار ایران راه‌اندازی کند، اگر مزیت‌های رقابتی تعریف نکند و با نوآوری در مدل کسب‌وکارش یا نحوه استفاده از محصولش ارزش جدیدی را نتواند خلق کند، اگرچه می‌توانیم به آن استارت‌آپ بگوییم اما قطعا رشدش با بحران مواجه می‌شود.  

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.‎
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎