مهدى عليپور

مهدى عليپور

حدود ۸ سالی هست که در حوزه کارآفرینی بصورت عملی و تئوری کار می کند ، تا به حال تجربه راه اندازی دو استارتاپ رو داشته که یکی با نام آوابوک ( فراکتاب) هست و دیکری استارتاپ میلوژی است.

آقای مهدی علیپور هم اکنون نویسنده صفحه ی مدرسه استارتاپ هفته نامه شنبه است.

از خودتان سوالات ایده‌برانگیز بپرسید
اسکمپر یا همان سوالات الهام‌بخش به شما کمک می‌کنند که ساختار استارت آپتان را مدون و دقیق پی‌ریزی کنید

در ادامه معرفی و آموزش سلسله ابزارهای کاربردی برای استارت‌آپ‌ها، در این مقاله به معرفی تکنیک اسکمپر (SCAMPER) یا همان سوالات ایده‌برانگیز می‌پردازم. این تکنیک برای حل مسائل و تولید ایده‌های مرتبط با جنبه‌های مختلف یک کسب‌وکار و مخصوصا استارت‌آپ‌ها، بسیار کاربردی است. قبلا توضیح دادیم که ...

۲۱ فروردین ۱۳۹۶ بدون دیدگاه مهدى عليپور
تیم اثربخش یعنی چه؟

وقتی از کار تیمی صحبت می‌کنیم، معمولا اثربخشی تیم مهم‌ترین چیزی است که باید به آن توجه شود و خوب است که با این مفهوم آشنا شوید. 

۱۴ Mehr 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور
کار تیمی
کار تیمی در استارت‌آپ‌ها چقدر مهم است و چرا باید موردتوجه قرار گیرد؟

تیم ‌کاری، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که استارت‌آپ‌ها با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند؛ اهمیت تیم کاری به قدری بالاست که برخی صاحب‌نظران حوزه کارآفرینی و استارت‌آپ‌ها، آن را مهم‌تر از ایده‌محوری می‌دانند، می‌دانید چرا؟ 

۱۲ Mehr 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور
واژه نامه استارتاپ
(efficiency)

اگر شما بتوانید با کمترین استفاده از منابع، به نتایج بهتری دست پیدا کنید، گفته می‌شود که کارایی شما بالاست.

۱۱ Mehr 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور

گاهی تعابیر گروه (group) و تیم (team) یکسان تلقی می‌شود، در حالی که تفاوت‌های بزرگی میان این دو وجود دارد. هدف از ایجاد یک تیم، رسیدن به اهدافی است که فراتر از توانایی هر یک از اعضا باشد. بهترین مدیران کسانی هستند که می‌توانند مجموعه‌ای از افراد را گرد هم آورده و از آن‌ها یک تیم بسازند. در ادامه ۱۰ تفاوت کلیدی که باعث می‌شود یک گروه تبدیل به یک تیم فعال و مولد شود، به‌طور خلاصه توضیح داده می‌شود.

 

۱۰ Mehr 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور

شما باید از خودتان سوال کنید «آیا می‌توانم این کار را در یک sprint انجام بدهم؟»؛ اگر نمی‌توانید به این سوال پاسخ دهید، معنی‌اش این است که کار مورد نظر شما واضح و مشخص تعریف نشده و قبل از ادامه کار باید زمانی صرف و محدوده کار را به‌درستی مشخص کنید. اگر جواب شما به آن سوال منفی‌ است، باید کار را به چند کار کوچک‌تر تقسیم کنید تا انجام آن‌ها در یک sprint مقدور باشد.

 

۰۸ Mehr 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور

سام آلتمن مدیر شتاب‌دهنده و مرکز رشد YC-mbinat-r و یکی از کارآفرینان موفق دنیا، در دوره آموزشی «چگونه یک استارت‌آپ را شروع کنیم»، به نکات جالبی درباره چگونگی ساخت یک تیم استارت‌آپی اشاره می‌کند که ما در این مطلب به تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 

۰۶ Mehr 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور
با اسکرام و چابک‌سازی، راهبری استارت‌آپ خود را متحول کنید

اگر شما عضوی از یک تیم بازاریابی باشید، می‌دانید که چقدر سخت است که پروژه‌هایتان را مدیریت کنید و به اهداف از قبل تعیین‌شده‌تان برسید. بخش فروش نیاز به سرنخ‌های جدید دارد، آن کمپین ویدئویی که باید آماده می‌کردید، خیلی از برنامه‌ریزی شما عقب است و صفحه‌های فرود وب‌سایت شما خیلی وقت است که باید به‌روز شود. چطور همه اینها را مدیریت می‌کنید؟

 

۰۵ Mehr 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور
Agile Software Development

چابک‌سازی، یک چارچوب مفهومی است که پیش‌بینی تعاملات در سراسر چرخه توسعه را بهبود می‌بخشد.

۰۴ Mehr 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور

۳۷signal  ، پدربزرگ سیستم‌های SaaS در حوزه کسب‌وکارهای خرد است.

۰۲ Mehr 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور
لحظه مواجهه با حقیقت

مهم‌ترین تفاوت بین طراحی تجربه کاربری و سایر انواع طراحی‌ها این است که ما می‌توانیم کارایی و موثر بودن طرح‌های خود را اندازه‌گیری کنیم و این کار معمولا با استفاده از روش‌های علمی صورت می‌گیرد.
اینکه ما ارائه محصول (launch) را نقطه پایانی یک فرآیند خلاق طراحی محصول بدانیم، کار معمولی است ولی در حقیقت این‌گونه نیست.

 

۳۱ Shahrivar 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور
OMTM ‪(One Metric That Matters)‬

اصطلاح مهم‌ترین سنجه بر روی این نکته تأکید دارد که در هر مرحله، تمرکز خود را بر روی فقط یک سنجه قرار دهید؛ مثلا تعداد پرداخت‌ها، تعداد کاربران فعال، نرخ بازگشت و...

۲۹ Shahrivar 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور
برای مشتری دانه رایگان بپاشید!

حتما شما هم با وب‌سایت‌هایی که خدمات آنلاین رایگان ارائه می‌دهند، برخورد داشته‌اید. منظورم وب‌سایت‌هایی مثل گوگل، یوتیوب، دراپ‌باکس و حتی وب‌سایت‌های داخلی مثل تسکولو، سرویس حسابداری جیب و نمونه‌های مشابه است. این کسب‌وکارها معمولا یک سرویس خاص را به شما ارائه می‌دهند؛ مثلا تسکولو، سرویس مدیریت پروژه آنلاین و یا جیب یک سیستم حسابداری آنلاین به شما ارائه می‌دهد. به این نوع از سیستم‌ها (SaaS (Software as a service گفته می شود که معمولا هم به‌صورت پیش‌فرض استفاده از آن‌ها با امکانات محدود، رایگان است و اگر شما بخواهید از امکانات بیشتری در آن‌ها استفاده کنید، باید بابت آن‌ها پول پرداخت کنید.  شیوه کار هم به این صورت است که شما باید یک اشتراک ماهانه یا سالانه از آن‌ها تهیه کنید. در این مقاله قصد داریم در مورد موضوع قیمت‌گذاری در این‌گونه استارت‌آپ‌ها صحبت کنیم. معمولا این مدل کسب‌وکار را مدل Freemium می‌نامند؛ به این معنی که استفاده از سیستم با امکانات محدود رایگان است و شما در صورت علاقه و نیاز می‌توانید حساب کاربری خود را ارتقا دهید و از امکانات بیشتری بهره‌مند شوید.

 

۲۷ Shahrivar 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور

در حین اجرای مصاحبه‌های کیفی، نکات زیر می‌تواند باعث افزایش کیفیت مصاحبه شود. 
 

 

۱۶ Shahrivar 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور

 تا جایی که می‌توانید مصاحبه‌شونده را به سمت داستان تعریف کردن و صحبت کردن بیشتر هدایت کنید. معمولا روال مصاحبه به این صورت است که شما در اول مصاحبه و نهایتا آخر مصاحبه، می‌توانید برخی نکات کلی را بیان کنید و در طی مصاحبه با پرسیدن سوالات درست، مصاحبه را به سمت کشف این موضوع که آیا فرضیات شما تایید یا رد می شود، هدایت کنید. 

۱۵ Shahrivar 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور
Portfolio

پورتفلیو مجموعه‌ای از طرح‌ها، پروژه‌ها، زیرپورتفلیوها و سایر کارهای فعال در سازمان را در یک زمان خاص نمایش می‌دهد.

۱۴ Shahrivar 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور
نکاتی کاربردی که شما را در امر توسعه مشتری کمک می کند

تا کنون در مورد اهمیت رو در رو شدن با مشتریان احتمالی ایده استارت‌آپی‌تان و اینکه چقدر این مسئله اهمیت دارد، صحبت کردیم! شما برای اینکه هر ایده استارت‌آپی را مورد ارزیابی قرار بدهید، باید فرضیه‌سازی کنید و این فرضیات را مورد آزمایش قرار دهید! به چه صورت؟ با انجام مصاحبه‌های عمیق! با چه افرادی؟ با افرادی که احتمالا در جامعه هدف مشتریان شما قرار می‌گیرند؛ خب آن‌ها را از کجا پیدا کنیم؟ در نوشته‌های قبلی توضیح دادیم که می‌توانید به این افراد از منابع مختلف دسترسی پیدا کنید! خب، الان وقت انجام مصاحبه‌ها است، مصاحبه‌هایی سرنوشت‌ساز که نتایج آن‌ها می‌تواند نکات بسیار ارزشمندی را برای شما به ارمغان بیاورد و احتمال شکست شما را کاهش دهد. من در ادامه فرض کرده‌ام که شما لیستی از مصاحبه‌شوندگان را تهیه و فرضیات و سوالات مصاحبه خود را آماده کرده‌، قرار ملاقات را هم با آن‌ها تنظیم کرده‌اید؛ به‌عبارتی مقدمات مصاحبه فراهم است و می‌خواهیم در این نوشته کمی در مورد روال مصاحبه در عمل به‌طور دقیق‌تری با هم نکاتی را مرور کنیم.

 

۱۳ Shahrivar 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور

تکنیک‌هایی کاربردی برای هدایت مصاحبه‌شونده به سمت داستان‌سرایی..........

۱۰ Shahrivar 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور

با اين شاخص مي‌توان فهميد كه يك شركت تا چه حد از سرمايه‌اش براي سودآوري بيشتر استفاده بهينه كرده است .

۰۹ Shahrivar 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور
12  اصطلاح مهم استارت‌آپی

اگر به‌تازگی وارد دنیای استارت‌آپ‌های تکنولوژی شده باشید، احتمالا تعدادی واژه یا اصطلاح را دائما اینجا و آنجا شنیده‌اید. اگر هنوز به دنبال پیدا کردن معنای آن‌ها نرفتید، هیچ ایرادی ندارد؛ چون ما در این نوشته سعی کردیم که چندتا از پرکاربردترین این واژه‌ها را برایتان تشریح کنیم....

 

۰۸ Shahrivar 1395 بدون دیدگاه مهدى عليپور

صفحه‌ها

اشتراک در مهدى عليپور