تلخ و شیرین

شکست‌نخورده‌ها، کارنامه‌شان خالی است!
روایت شاهرخ ظهیری از روزهای سخت زندگی حرفه‌ای‌اش

شاید همه‌چیز از همان شکست عاشقانه شروع شد... از آن روزی که به جرم معلم بودن «نه» شنید... روزی که از خانه دختر موردعلاقه‌اش که در مدرسه جنت قلهک با او آشنا شده بود رانده شد...

۲۹ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه رضا جمیلی
حقتان را از دنیا بگیرید
محقق و مشاور کسب‌وکار در مونترال

مصطفی پور مهدی _ محقق و مشاور کسب‌وکار در مونترال / چند سال از فوت جابز می‌گذرد و شرکت اپل و نماد آن استیو جابز هنوز برای بعضی معبد قدیسان است و برای برخی دیگر شیطانکده‌ای مضحک. برای کسانی که در حوالی سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۵ به دنیا آمده‌اند اما استیو جابز چیزی بیش از یک تاجر یا کارآفرین بود.

 

۱۶ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه
کسی که منتظر کمک‌های مالی دولت باشد کارآفرین نیست
بنیانگذار شرکت داروهای گیاهی بابونه از سختی‌های مسیری که طی کرده می‌گوید

«بیمه؟ چه می‌گویی آقاجان! خیلی از کارگرهای من حتی شناسنامه ندارند چه برسد به بیمه! وقتی می‌گویم ما در یکی از محروم‌ترین مناطق کشور کارگاه‌های خود را راه انداخته‌ایم و برای مردم کار و ممر درآمد درست کرده‌ایم باید باور کنی.

۱۵ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه رضا جمیلی
شکست همواره  در کمین است
نویسنده آمریکایی از روزهای تلخ و فقر می‌نویسد

«استیفن کینگ» که او را با رمان‌های وحشت و داستان‌های تخیلی‌اش می‌شناسیم، در سال ۱۹۷۳ بعد از مدتی کناره‌گیری از نوشتن، داستانی به نام «کری» نوشت. روایتی از دختری نوجوان که قادر به کارهای خارق‌العاده بود. 

۱۳ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه
36 بار رد شدن!

یکی از مهم‌ترین و موفق‌ترین نام‌های حوزه روزنامه‌نگاری آنلاین، وب‌سایت هافینگتون پست است. 

۰۵ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه
توپ‌هایی که وارد سبد نشد...

مایکل جردن؛ این اسم برای خیلی‌ها مترادف بسکتبال و البته لیگ حرفه‌ای آن در آمریکاست. اسمش را که جستجو کنید معمولا در صفحه‌هایی که درباره او نوشته‌اند یک جمله مشترک پیدا می‌کنید: «بزرگ‌ترین بازیکن بسکتبال همه دوران‌ها.» او را رونق‌بخش ورزشگاه‌ها و برنامه‌های تلویزیونی در دهه نود میلادی می‌دانند. 

۰۵ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه
ذهن ایرانی و «شکست»

بی‌شک «شکست خوردن» (و نه «شکست دادن» که در معنای پیروزی است) را می‌توان به‌عنوان یک واقعیت عینی و ملموس و مشخص در زمان‌ها و مکان‌های متفاوت تجربه کرد.

۰۴ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه
شکست یعنی اسیر ناامیدی شدن!
سعید جارودی، رئیس سابق هیات‌مدیره مهرام، از معدود تصمیم‌های اشتباهش می‌گوید

مهرام که بودم هر محصولی بیرون می‌دادیم می‌گرفت، شکست به آن معنای قدرتمند و نابودکننده‌اش معنی نداشت. یک تیم مطالعاتی و تحقیق و بازاریابی قوی نشسته بود پشت صحنه و برای هر محصول از ایده تا قفسه‌ سوپرمارکت‌ها طرح و برنامه داشت.

۰۳ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه رضا جمیلی
شکست‌های فورد
اولین اتومبیل‌ساز دنیا کم شکست نخورده است

گزارش رویا پور کیا   /    او را با نام اتومبیل‌هایش می‌شناسیم؛ اتومبیل‌هایی که تولیدشان انقلابی بود در صنعت خودروسازی دنیا. ترکیب خلاقانه تولید انبوه اتومبیل، دستمزد بالای کارگران و قیمت‌ پایین تولیدات کارخانه‌اش، چنان تاثیری بر اقتصاد قرن بیستم گذاشت که برخی آن را «فوردیسم» نامیدند. 

۰۲ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه
ترس برادر شکست است

چرا از شکست می‌ترسیم؟ پرسیدن این سوال شاید در نظر نخست بیجا جلوه کند. چه کسی است که از شکست خوشش بیاید و از آن استقبال کند؟ چه کسی است که هراسی از ناکام ماندن ایده‌ها و تلاش‌هایش نداشته باشد؟ چه کسی است که وقتی فعالیتی را آغاز می‌کند، عزم و نیتش کسب موفقیت و رسیدن به نتیجه نباشد؟ احتمالا هیچ‌کس.

۱۹ Aban 1395 بدون دیدگاه
بدون شکست، رزومه‌تان چیزی کم دارد!
بنیانگذار دوربین‌های گوپرو:

من هم مثل هر آدم دیگری‌ که ایده‌های عمیقی در ذهنش می‌پروراند و آن ایده‌ها پیش چشمش فرو می‌ریزند، شکست را دوست ندارم. شکست برای من طعم تلخ‌تری داشت، چرا که نه تنها ایده‌هایم نقش بر آب شدند، بلکه پول و سرمایه و منبع گذران زندگی‌ام را از دست دادم. 

۱۸ Aban 1395 بدون دیدگاه
نگذارید ترس، شکست‌تان دهد!
مسعود طباطبایی از تجربه دوبار تعطیل کردن کسب‌وکارش می‌گوید

همه چیز از روزی شروع شد که اولین نیمچه کامپیوترComodor64 را منزل دایی‌اش دید. تصمیمش را گرفته بود. برنامه‌نویسی و کامپیوتر هدفش بود. برای کلاس تجارت الکترونیک ثبت‌نام کرد که هیچ وقت به حد نصاب نرسید.

 

۱۷ Aban 1395 بدون دیدگاه رضا جمیلی
درس های استارتاپی:ناکامی‌‌های مارگارت اتوود رمان‌نویس کانادایی
وقتی الهام نوشتن، وهمی بیش نیست

«شکست نام دیگر بسیار زندگی کردن است. خیلی از کارهای عادی و روزمره، حداقل در نگاه خودمان، محکوم به شکست می‌شوند. حتی آنهایی که به گمان ما فاتح میدان‌های زندگی‌اند در شخصی‌ترین عوالم شکست را مزه کرده‌اند. چه دستی رویای ما را آنقدر بالا می‌برد که بال‌های امید و تلاش به جای پرواز به سمت آنها، ما را به خاک می‌غلتانند؟ اصلا چه کسی گفته به هر قیمتی باید موفق شد؟» 

 

۰۴ Aban 1395 بدون دیدگاه رضا جمیلی
شکست را شکست دهید
سیلوستر استالونه و روزهای تاریک زندگی‌اش

در پس هر روایتی از پیروزی، پیش‌درآمدی از درماندگی است. شکست حاشیه‌ای از زندگی بسیاری آدم‌هاست که امروز به آنچه خوابش را نمی‌دیدند دست یافته‌اند. آنهایی که ما گمان می‌کنیم از بدو تولد ستاره بختشان دمیده و همواره زندگی روی روشنش را به آنها نشان داده، روزهای ناامیدی را نیز تجربه کرده‌اند. 

۰۳ Aban 1395 بدون دیدگاه
مصظفی امیری : نسیه کاری کار دستمان داد!
مدیر عامل زرین پال یکی از تجربه های شکست قدیمی اش میگوید

قبل از ۳۰ سال، سن مناسبی برای بازگو کردن خاطرات دور و دراز کاری نیست؛ کمی زود است؛ کمی مانده تا چنته تجربه‌هایتان آنقدر وزن‌دار شود که وقتی نشستید جلوی یک خبرنگار بتوانید از دوره‌های مختلف و تجربه‌های خوب و بد بگویید... اما برای آنها که بازی‌ها و فراغت‌ها و تابستان‌های کودکی هم بخشی از رزومه کاری‌شان است، ماجرا جور دیگری است. 

۰۲ Aban 1395 بدون دیدگاه رضا جمیلی
به مشت خوردن فکر نکنید
مسعود نظری‌منش از پروژه شکست‌خورده آموزش مجازی‌اش می‌گوید

«وقتی شاگرد مهیا باشد استاد از راه می‌رسد.» مسعود نظری‌منش می‌گوید کم‌کم خودش را مهیا کرده و یک روز استادش از راه رسیده و به او شجاعت کندن از زندگی کارمندی را داده. یاد گرفته کسب‌وکار خودش را راه بیندازد، نه خویش‌فرما بلکه صاحب کسب‌وکار خودش باشد. استادش را استارت‌آپ‌ویکند تهران می‌داند که لامپ ذهنش را روشن کرده و مسیر را به او نشان داده است. «کارمندی یعنی انطباق‌پذیری، یعنی ریسک‌گریزی... اینکه خیال خودت را راحت کنی حقوق یک سال و دو سال و سی‌سالت تضمین‌شده است.

۲۷ Mehr 1395 بدون دیدگاه
از شکست‌هایتان درس بگیرید، نه از موفقیت‌ها

جان اسکالی که تا سال ۱۹۹۳ مدیرعامل شرکت اپل بود، درباره مفهوم شکست و تجربه آن در عرصه کارآفرینی می‌گوید.

۲۶ Mehr 1395 بدون دیدگاه
روایت محمد کاویانی از نخستین شکستش
چیزی از نظام توزیع نمی‌دانستیم...

معجون بدمزه‌ای با ترکیب تلخی شکست و امید به آینده، می‌تواند بعضی وقت‌ها کام هر تیم خلاقی را تلخ کند. هرچقدر هم نخبه باشید ممکن است لحظه درست پذیرش شکست را به موقع تشخیص ندهید. برای محمد کاویانی و هم‌تیمی‌هایش هم خیلی زود، دیر شد...

۲۵ Mehr 1395 بدون دیدگاه رضا جمیلی
معمولا وقتی صحبت از موفقیت است اسم استیو جابز می‌درخشد، اما جابز لیست بلندبالایی از شکست هم درکارنامه‌اش دارد.

معمولا وقتی صحبت از موفقیت است اسم استیو جابز می‌درخشد، اما جابز لیست بلندبالایی از شکست هم در کارنامه‌اش دارد. وقتی فروش کامپیوترهای مکینتاش در سال ۱۹۸۵ به یک بحران برای اپل تبدیل شد هیئت‌مدیره عذر جابز را خواست. او از ریاست بخش مکینتاش اپل برکنار شد.

۱۰ اسفند ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

معمولا عادت به یاد کردن از شکست‌های افراد بزرگ نداریم. آن‌ها را با پیروزی‌هایشان می‌شناسیم و داستان موفقیت‌های کوچک و بزرگشان را نقل می‌کنیم.

۰۹ اسفند ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

صفحه‌ها

اشتراک در تلخ و شیرین