اکبر هاشمی

اکبر هاشمی

مدیر مسئول و سر دبیر هفته نامه شنبه

سرمقاله اکبر هاشمی : چرا من عصبانی هستم!

حتما برای شما هم پیش آمده که همکارانتان پچ پچ کنند یا با احتیاط بگویند «نمی‌دانم چرا آقای ...یا خانم... مدیرعامل عصبانی است.» ...

۲۵ Dei 1395 بدون دیدگاه اکبر هاشمی
تبی به نام استارت‌آپ!

هفته گذشته ۵ صندوق جسورانه با ۶۰میلیارد  تومان منابع ذکر شده در اساسنامه وارد فرابورس شدند و سه صندوق دیگر نیز در نوبت دریافت مجوز هستند؛ اتفاقی که برای فعالان زیست‌بوم استارت‌آپی ایران خوش‌یمن و نویدبخش  آینده‌ای امیدوارانه بود‌ ‌اما می‌خواهم شما را ارجاع بدهم ...

۱۸ Dei 1395 ۱ اکبر هاشمی
داستانتان را بگویید

«‌موفقیت تنها نصیب افراد معدودی می‌شود و این درحالی است که بسیاری از مردم در رویای موفقیت به سر می‌برند.» چرا این جمله از «جان جانسون» را نوشتم ...

۱۱ Dei 1395 بدون دیدگاه اکبر هاشمی
سرمقاله اکبرهاشمی/شماره42

«مارتینا ویوهانس عارتکه مایر»  و «ل.فریمن دوریتی» کتابی مشترک دارند به نام «گفتگو و با هم اندیشیدن» که انتشارات اطلاعات آن را با ترجمه خوب فاطمه صدر‌عاملی منتشر کرده است. 

۰۷ Dei 1395 بدون دیدگاه اکبر هاشمی
سرمقاله اکبر هاشمی : ارزش پیشنهادی!

درحالی این سرمقاله را می‌نویسم که ساعتی قبل متوجه شدم دزد کوله‌پشتی‌ام را که به آن کوله‌پشتی کارآفرینی می‌گویم، ‌‌با خودش برده است ...

۲۸ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه اکبر هاشمی
سرمقاله اکبر هاشمی : ما دغدغه شما را درک می‌کنیم

روزگار غریبی است؛ باید برای بیان مفاهیم اولیه، شهادتین کلمات جاری کنیم تا متهم به چیزی نشویم. با پوزش از مخاطبان فرهیخته، با یک ضرب‌المثل دم‌دستی و نخ‌نما منظورمان را توضیح بدهیم و برویم سر اصل بحث «هر گردی گردو نیست» و مراد ما از «تغییر» در این سرمقاله، تغییر به مفهوم تغییر سیاسی و یا تغییر سبک زندگی ایرانی اسلامی به غربی نیست ...

۲۰ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه اکبر هاشمی
یلدای کارآفرینان استارت‌آپی
۳۰ آذرماه در تهران برگزار می‌شود

کارآفرینان استارت‌آپی در همایش«یلدای کارآفرینان استارت‌آپی» گردهم خواهند آمد. این دورهمی بزرگ شب یلدا  ۳۰ آذرماه  در شهر تهران برگزار می‌شود. 

۱۴ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه اکبر هاشمی
لطفا به چشم‌هایشان  نگاه کنید
سرمقاله اکبر هاشمی

روی سن ایستاد، وقتی شروع کرد به ارائه طرحش همه جا ماندیم. آنقدر با قدرت و اعتماد به نفس و با سرعت حرف می‌زد که برای فهم سخنانش باید با همه ذهنمان می‌دویدیم. تمام که شد، می‌خواستم به احترامش برخیزم؛ نه فقط برای ایده‌اش به‌خاطر حس افتخار به یک جوان ایرانی؛ دختری ۱۹ ساله با لهجه شیرین سرزمین مادری‌ام آذربایجان ...

۱۳ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه اکبر هاشمی
مرز رقابت تا کجاست؟

پدرم کارگر بود؛ مردی که تا به یاد دارم همه عمرش  شب‌ها سر کار بود‌ و صبح‌ها تا ظهر می‌خوابید. برای همین مهم‌ترین کار مادر این بود تا ما را آرام کند که «بازی نکنید، دعوا نکنید، پدرتان خسته است» ...

۰۶ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه اکبر هاشمی
دیالوگی برای رفع سوء‌تفاهم‌ها
گزارشی کوتاه از جلسه اکران و نقد و بررسی مستند شب‌نامه در دانشگاه صنعتی اصفهان

سه‌شنبه ۲۵ آبان ماه تالار شهید فتوحی دانشگاه صنعتی اصفهان، شاهد گفت‌و‌گویی سازنده بین فعالان رسانه‌ای بود؛ گفت‌و‌گویی که یک طرف آن اکبر هاشمی مدیر مسئول هفته‌نامه شنبه و طرف دیگر علیرضا مهری عضو تیم پژوهشی مستند شب‌نامه قرار داشتند و چالش‌های مطرح‌شده در مستند شب‌نامه و کانال تلگرامی شب‌نامه را مورد نقد و بررسی قرار دادند.

۲۹ Aban 1395 بدون دیدگاه اکبر هاشمی
سرمقاله شماره 37 : از شب‌نامه تا شنبه

هفته پیش ‌اتفاق خوبی در اکو‌سیستم استارت‌آپی ایران روی داد و بعد از ماه‌ها برای اولین‌بار، مونولوگ شب‌نامه‌ای، در یک فضای دوستانه در دانشگاه صنعتی اصفهان و به دعوت بسیج دانشجویی و پژوهشکده دانشجویی شهید اعتباری، با شرکت پژوهشگر شب‌نامه و نماینده سفیر فیلم،علیرضا مهری و بنده به‌عنوان مدیر مسئول هفته‌نامه شنبه به یک دیالوگ تبدیل شد.

۲۹ Aban 1395 ۵ اکبر هاشمی
ایران در محاصره برندهای خارجی چندملیتی

سرمقاله ۳۶ اکبر هشمی:درحالی که در ایران انگشت اتهام نفوذ به سمت کار‌آفرینان و سرمایه‌گذاران داخلی نشانه گرفته شده ‌و جامعه استارت‌آپی مشغول رفع اتهام از...درحالی که در ایران انگشت اتهام نفوذ به سمت کار‌آفرینان و سرمایه‌گذاران داخلی نشانه گرفته شده ‌و جامعه استارت‌آپی مشغول رفع اتهام از خود است.

۲۲ Aban 1395 بدون دیدگاه اکبر هاشمی
سرمقاله اکبر هاشمی /آرامش در حضور دیگران

 اکبرهاشمی سردبیر هفته نامه شنبه در سرمقاله شماره ۳۵ می نویسد/ روز سه‌شنبه حسن روحانی، رئیس جمهور  کشورمان در مجلس شورای اسلامی مطلبی را نقل کرد که اهمیت زیادی دارد «دیشب مقام معظم رهبری در جلسه مهم مقابله با آسیب‌های اجتماعی فرمودند که برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی حتی آنهایی که به دین و اسلام اعتقادی ندارند، اگر ایران را قبول دارند باید با همه توان وارد میدان شوند.» این دومین‌باری است که در سال‌های اخیر مقام معظم رهبری بر مشارکت جمعی ایرانیان در عزم ملی تاکید می‌کنند.

۱۵ Aban 1395 بدون دیدگاه اکبر هاشمی
سراب شب نامه !  از سردار قاسم سلیمانی تا برادران محمدی دیجی کالا

اکبر هاشمی سردبیر هفته نامه شنبه در سرمقاله این شماره می نویسد: بچه‌های جنگ می‌دانند. در طول روز نمی‌شود به راحتی تشخیص داد توپخانه مخفی دشمن از کجا شلیک می‌کند، برای همین انتظار می‌کشند تا شب شود و به محض اولین شلیک گرا را می‌گیرند. از قدیم گفته‌اند در مثل مناقشه نیست و منظورم این نیست که سازندگان شب‌نامه دشمن هستند. اما شش ماه تمام در کانال شب‌نامه هر چه می‌خواستند علیه اکوسیستم کارآفرینی و استارت‌آپی ایران و فعالان آن نوشتند. بی‌آنکه به آنها اجازه بدهند از خودشان دفاع کنند ...

۰۸ Aban 1395 ۵ اکبر هاشمی
سرمقاله شماره 33 : چرا نرفتن به آی‌بریج بهتر است!

هفته پیش دوستی از سیلیکون ولی فایل صوتی کوتاهی از فیروز نادری، معاون پیشین مدیرکل تنظیم راهبردهای آزمایشگاه پیش‌رانش جت در ناسا و مدیرکل اکتشافات منظومه خورشیدی، دانشمندی که سیارکی به نام او در جهان ثبت شد، برایمان فرستاد. او با عشق پیام داده بود که تحول اقتصاد ایران توسط این شرکت‌ها صورت خواهد گرفت و خسته نباشید گفته بود به بچه‌های استارت‌آپی ایران. 

۰۱ Aban 1395 بدون دیدگاه اکبر هاشمی
بزرگ‌ترین استارت‌آپ کشور روزانه 1 میلیون دلار می‌فروشد
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در دیدار با هیئت بلندپایه آلمانی اعلام کرد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در دیدار با هیئت بلندپایه علمی آلمانی گفت: «در دیدار با هیئت آلمانی، ایران آماده همکاری در زمینه استارت‌آپ‌ها و تحقیقات کاربردی با آلمان است و در این زمینه هیچ محدودیتی ندارد.»

۲۶ Mehr 1395 ۱ اکبر هاشمی
افزایش سرمایه‌گذاری 20میلیون یورویی دراسنپ!
وب‌سایت«تک‌کرانچ» خبر داد

ایران به یکی از آخرین کشورهایی بدل شده است که در زمینه اپلیکشن‌های درخواست ماشین، توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است. گروه اینترنت ایران مبلغی معادل ۲۰ میلیون یورو را برای تامین مالی یکی از همین اپلیکشن‌های مخصوص خودروی سواری، تحت عنوان اسنپ اختصاص داده است. باید گفت که ۲۰ میلیون یورو دومین سرمایه‌گذاری بزرگ امسال در زمینه اکوسیستم استارت‌آپی نوپا در ایران محسوب می‌شود. اما چرا دومین سرمایه گذاری؟ در ماه مارس یک شرکت سرمایه‌گذار سوئدی تحت عنوان پامیگرنت(انار) مبلغی معادل ۶۰ میلیون یورو در سرآواسرمایه‌گذاری کرد. سرآوا یک شرکت سرمایه‌گذاری ایرانی متمرکز بر روی تجارت الکترونیک است. 

۲۵ Mehr 1395 ۳ اکبر هاشمی
برای موفقیت استارت‌آپ‌تان  نهال گوجه بکارید!

همه کسانی که مرا از نزدیک می‌شناسند، می‌دانند که عاشق آب‌گوجه هستم! اینکه من عاشق چه چیزی هستم، اصلا اهمیتی ندارد اما هفته پیش در صفحه کارگاه خواندیم که فاندر Appboy، برای ایجاد ارتباط کارکنان و مشتریان، برای کارکنانش یکصد جفت کتانی خریده بود. می‌خواهم از یک تجربه زیسته بگویم؛ برای موفقیت استارت‌آپ‌تان یک نهال میوه بخرید و پیشنهاد من نهال گوجه است! چرا؟ لطفا تا پایان این نوشته وقتی سخن از نهال می‌گویم، آن را با نهال استارت‌آپ‌تان تصور و مقایسه کنید؛ وقتی نهال را خریدم پنج تا ۶ گوجه سبزرنگ بزرگ و کوچک داشت. به مقصد که رسیدم و توی پله‌ها گلدان را زمین گذاشتم تا کلید را توی قفل در بچرخانم، متوجه شدم با وجود دقت زیاد، یکی از گوجه‌ها کنده شده است. گوجه را دور نینداختم، آن را روی لبه گلدان گذاشتم تا از نور خورشید تغذیه کند اما چون می‌دانستم ریشه در آب ندارد و تماس با آب می‌تواند میوه را فاسد کند، برای همین گوشه گلدان گذاشتم تا با آب تماسی نداشته باشد.

۲۴ Mehr 1395 بدون دیدگاه اکبر هاشمی
شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه نانوفناوری سال گذشته بالغ بر 310 میلیارد تومان فروش داشتند

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه نانوفناوری سال گذشته بالغ بر ۳۱۰ میلیارد تومان فروش داشتند که قطعا امسال این رقم چندین برابر می‌شود. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مراسم افتتاحیه نهمین جشنواره نانو که با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد، با بیان این که سرمایه‌های کشور نیروی انسانی متخصص آن است، اظهار کرد: سرمایه‌گذاری‌های ما باید بر روی این نیروی انسانی باشد. در‌این‌صورت ما شاهد ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی در کشور خواهیم بود.

۲۰ Mehr 1395 بدون دیدگاه اکبر هاشمی
باید اقتصاد کشور را به سوی دانش‌بنیان سوق دهیم
معاون اول رییس جمهوری در افتتاحیه نهمین جشنواره فناوری نانو:

اسحاق‌جهانگيري معاون اول رييس‌جمهور در آيين افتتاح جشنواره فناوری نانو با تاكيد بر لزوم كاهش وابستگي اقتصاد به منابع طبيعي گفت: «دانش بايد اصلي‌ترين جانشین درآمدهاي نفتي باشد و تنها ذخيره و منبعي كه تمام نشدني است، دانش و مغز انسان است.»

۱۹ Mehr 1395 بدون دیدگاه اکبر هاشمی

صفحه‌ها

اشتراک در اکبر هاشمی