پنل ترندهای ایران و جهان با حضور مهدی خادمی‌مقدم مدیرعامل اسپید، فرید ادریسیان از شرکت ایرانی – اتریشی کارانوبین، حمیده حبیبی کارشناس بازاریابی دیجیتال  و امیر شکوهی مدیرعامل استارت‌آپ نینیکس و با مدیریت رضا جمیلی سردبیر خبرگزاری شنبه برگزار شد. در این پنل روی آینده اکوسیستم و اینکه چه ایده‌ها و حوزه‌هایی قابلیت این را دارند که ایجادکننده استارت‌آپ‌های آینده‌ باشند بحث و گفت‌وگو شد. بنابر گفته‌های حاضران در این پنل برای رهایی از تکراری‌بودن ایده‌ها و حل‌کردن بسیاری از مشکلات کشور، باید از هوش مصنوعی، کلان‌داده‌ها، اینترنت اشیاء و… استفاده شود. صحبت‌های هر یک از این شرکت‌کنندگان را در یک فراز مجزا بخوانید.

  • رضا جمیلی

 در یلدای امسال برای اولین بار آمار مربوط به بیش از 700 استارت‌آپ ایرانی را تحلیل کرده‌ایم تا ببینیم که حاضران این فضای استارت‌آپی چه کسانی هستند، در چه حوزه‌هایی فعالیت می‌کنند و چه ظرفیت‌هایی در بازار وجود دارد. آمارهای ما نشان می‌دهد که 49 درصد استارت‌آپ‌های ایرانی در حوزه خدمات فعالیت می‌کنند، 29 درصد در حوزه فروشگاه‌های آنلاین، 16 درصد در حوزه فین‌تک و کمتر از 2 درصد در سایر حوزه‌هایی چون اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، بیگ‌دیتا و… در حالی که ترندهای حال حاضر دنیا آمارهای متفاوتی حداقل از نظر سرمایه‌گذاری دارد. برای نمونه سرمایه‌گذاری‌های سال 2017 نشان می‌دهد در حوزه پرینترهای سه‌بعدی بیش از 1.8 میلیارد دلار، در حوزه وی‌آر 8.5میلیارد دلار ، در حوزه امنیت فناوری 23میلیارد دلار  و در حوزه اینترنت اشیاء 46میلیارد دلار در سال 2017 سرمایه‌گذاری شده است. اما حوزه‌ خدمات در ایران آنقدر مورد توجه بوده که کپی‌کاری و ایده‌های تکراری را به بخشی از فرهنگ اکوسیستم تبدیل کرده است. 

  • امیر شکوهی

حوزه اینترنت اشیاء در اکوسیستم استارت‌آپی ایران رویکرد جدیدی محسوب می‌شود و شاید بتوان گفت حوزه کمتر تجربه‌شده‌ای است. به همین دلیل فعالیت ما در حوزه اینترنت اشیاء خالی از دردسر نبوده است و سختی‌های زیادی کشیده‌ایم. مثلا سرمایه‌گذاران آنچه را ما در ابتدا می‌گفتیم، جدی نمی‌گرفتند. چون اینترنت اشیاء به نوعی با سخت‌افزار سروکار دارد و باید محصولی تولید می‌کردیم؛ مسئله‌ای که کماکان در زیست‌بوم استارت‌آپی ایران خیلی جدی گرفته نمی‌شود. اما با توجه به تجربه جهانی، در ایران هم باید به این رویکردها رجوع کرد و این حوزه‌ها را جدی گرفت. همچنین سرمایه‌گذاران هم باید دیدگاه مثبتی به سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌های با ایده‌ اینترنت اشیاء داشته باشند چراکه به حوزه تولید مربوط است و از آینده روشنی در ایران و جهان برخوردار است. الان ما استارت‌آپی داریم به نام نینیکس که خیلی بزرگ نیست اما سرمایه‌گذارانی هستند که می‌خواهند روی آن سرمایه‌گذاری کنند. فکر می‌کنم در سال آینده خورشیدی به مدد آی‌او‌تی می‌توانید در سطح دنیا دیده شوید. آی‌اوتی و ای‌آی دو ترندی هستند که به همدیگر مرتبط هستند و لازم و ملزوم همدیگر هستند. به نظر در سال آینده استارت‌آپ‌های خوبی در این زمینه راه‌اندازی می‌شوند.

  • حمیده حبیبی

یک سال است که در حوزه دیجیتال مارکتینگ‌ و تکنولوژی آن فعالیت می‌کنم. دنیای سنتی مارکتینگ خیلی کوچک بود اما فضای تکنولوژی بزرگ است و موجب شده که شرکت‌های خیلی کوچک در این حوزه موفق باشند. 32میلیارد دلار در 60کشور جهان در این حوزه سرمایه‌گذاری شده است. در سال 2011  تنها 150 استارت‌آپ در این حوزه وجود داشت و طی 7سال گذشته تعداد این استارت‌آپ‌ها به 5هزار استارت‌آپ رسیده ‌که اکثرا هم موفق هستند. امروز پیام من این است که به حوزه مارکتینگ تکنولوژی‌ها توجه کنید. بدون اینکه به یک آژانس تبلیغاتی تبدیل شوید. من پیشنهاد می‌کنم که به این حوزه بسیار پیچیده فکر کنید.  

  •  فرید ادریسیان

من مدیرعامل شرکت ایرانی-اتریشی کارانوبین هستم. فعالیت من در حوزه مدیریت نوآوری بوده است. کار ما دادن خدمات مشاوره به شرکت‌های بزرگ است. یکی از مهم‌ترین این بخش‌ها بحث تعامل‌شان با استارت‌آپ‌هاست. ترندهایی که امروز مطرح می‌شود مانند اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی در اروپا خیلی مورد توجه هستند. تمرکز روی بی‌‌2بی بودن و تمرکز را بر بازار هدف قرار دادن است اما در ایران کمتر خدمات بی‌2‌بی ارائه می‌کنند. در ایران بیشتر به دنبال این مسئله می‌روند که شرکت‌های خرده‌فروشی راه‌اندازی کنند. استارت‌آپ‌ها هم باید به بحث بی2بی توجه کنند. همچنین به غیر از بحث خرده‌فروشی، از تکنولوژی‌های مربوط به آینده استفاده کنند. شرکت‌هایی مانند کارانوبین با منتورشیپی که می‌دهد به‌راحتی می‌تواند حلقه اتصال بین شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها باشند. پیام من این است که اکوسیستم به سمت هوش مصنوعی و تکنولوژی‌های نوین برود. به نظرم سال 97 بحث هوش مصنوعی بیشترین رشد را خواهد داشت، چون به زیرساخت‌های زیادی نیاز ندارد اما اطلاعات و دیتاهای عظیمی نیاز دارد و شرکت‌های بزرگ دارای داده‌های بزرگ باید با استارت‌آپ‌ها در این زمینه همکاری کنند. پیش‌بینی می‌کنم در سال آینده یعنی سال 1397 حوزه مالی رشد خیلی خوبی را تجربه کند.

  •  مهدی خادمی‌مقدم، مدیرعامل اسپید

 اسپید سامانه هوشمند جابه‌جایی است که یک سال است کارش را به صورت رسمی شروع کرده است. برای فرار از تکرار در اکوسیستم، اسپید این رسالت را برای خودش تعریف کرد که با کار روی هوش مصنوعی، خدمات متفاوتی را ایجاد کند.

در همین زمینه کارهای تحقیقاتی را شروع کردیم و در این سیستم خوب پیش رفتیم و بخش عمده‌ای از اسپید توسط هوش مصنوعی اداره می‌شود.  ای‌آی یا هوش مصنوعی ترند روز جهانی است و اگر استارت‌آپ‌ها می‌خواهند مسیر موفقیت را ادامه دهند باید به سمت تکنولوژی‌های نو بروند تا بتوانند بازار خود را گسترش دهند. استارت‌آپ‌ها الان یک درصد از جی‌دی‌پی ایران را تشکیل می‌دهیم و همیشه هم بر سر این سهم دعوا داریم. در حالی که می‌توانیم این میزان را گسترش دهیم. این روزها از هوش مصنوعی خیلی می‌شنویم. طبق تحقیقات صورت‌گرفته در سال گذشته، 38درصد از شرکت‌های فناورانه دنیا از هوش مصنوعی استفاده می‌کردند که در سال 2018 این درصد به بیش از 62درصد می‌رسد. همچنین سال 2018 به نسبت سال قبلش بیش از 300درصد افزایش سرمایه‌گذاری روی هوش مصنوعی صورت خواهیم داشت. بازار ای‌آی از سال 2011 با 8میلیارد دلار به رقم 47میلیارد دلار در سال 2020 می‌رسد. شرکت‌های پیشرو هم آمازون و نتفلیکس هستند که فراتر از هوشمندسازی رفته‌اند. تفاوت‌ اصلی هوش مصنوعی این است که می‌خواهد مانند انسان نباشد و کاملا خودآگاه عمل کند. هوش مصنوعی انقلاب صنعتی دوم است. هوش مصنوعی در آینده مانند الگوریتم‌های گوگل ادوردز، باید توسط کاربران خریداری شود.

نگرانی‌هایی هم که در این زمینه وجود دارد مانند نگرانی‌های انقلاب صنعتی اول است.

همان زمان هم همه نگران از دست دادن شغل‌شان بودند. اما کارآفرینان در آینده به کارمندان‌شان براساس کیفیت و هوش مصنوعی حقوق و امتیاز می‌دهند. در اسپید رفتارشناسی مشتریان و سفیران برای کنترل بهتر درخواست‌هاست. در اسپید می‌دانیم که در هفته آینده مثلا چه تعداد درخواست در منطقه خاصی از تهران وجود دارد و بنابراین چه تعداد موتورسوار باید برای برآورده‌کردن آن درخواست‌ها داشته باشیم. در راستای آن می‌دانیم که برای رسیدن به فراهم‌کردن آن درخواست‌ها چقدر باید سفیر استخدام کنیم. ما در بی2بی همه آدرس‌ها و دسته‌بندی‌ها را از طریق هوش مصنوعی انجام می‌دهیم. حتی کنترل درخواست‌ها با اسپید انجام خواهد شد. به لحاظ آماری مثلا طی 16هفته توانستیم بیش از 25هزار نسخه از هفته‌نامه شنبه را به دست مخاطبان شنبه برسانیم که بیش از 40درصد در به‌کارگیری نیرو‌، 50درصد در زمانبندی تحویل و حدود 30درصد در تولید گازهای گلخانه‌ای صرفه‌جویی کردیم. باید به سمت تکنولوژی‌های نوین برویم و هوش مصنوعی در هر حوزه‌ای کاربرد دارد و برای برون‌رفت از تکرار استارت‌آپ‌ها، می‌توان از این حوزه استفاده کرد.  

لینک کوتاه : http://bit.ly/2LoIZet

دیدگاه شما چیست؟

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید